Film Žiješ jenom dvakrát: Hlavní kameraman letecké jednotky při natáčení přišel o nohu

Oblíbená bondovka Žiješ jenom dvakrát byla natočena v roce 1967. James Bond v ní zachraňuje svět před 3. světovou válkou – a tentokrát kvůli misi odlétá do Japonska. Z oběžné dráhy totiž záhadně mizí posádka i družice amerických kosmonautů, i těch ze Sovětského svazu. Kvůli této nejasnosti se nabourá už tak napjatý vztah mezi světovými velmocemi. Kdo jiný může zachránit svět, než právě James Bond?

Natáčení se nevyhnula velká nehoda

Při natáčení nebezpečných či akčních scén je jednou z nejdůležitějších věcí bezpečí kaskadérů i herců. U natáčení Žiješ jen dvakrát přišel o nohu kameraman letecké jednotky John Jordan. To určitě nepřidalo na jinak již velmi chladné atmosféře. Sean Connery, který si zahrál legendárního Jamesa Bonda, se nechal slyšet, že se při natáčení snímku velmi nudil a byl frustrovaný.

První díl, v němž James Bond nezačíná svou misi v Anglii

Filmový snímek Žiješ jenom dvakrát se odehrává především v Japonsku, kam James Bond letí zachránit celý svět. Díky takto postavenému příběhu se stává film prvním v řadě bondovek, který nezačíná v jeho rodné Anglii. Snímek je také prvním, kde James Bond nenosí svůj pověstný smoking.

Sean Connery se nevešel do kupé

Scénáristům udělal Sean Connery čáru přes rozpočet svou výškou. Měli pro něj totiž připravené skvělé auto Toyota 2000GT kupé, avšak kvůli své vysoké postavě se do autě stěží vešel. Právě kvůli tomu ho museli posadit do kabrioletu, tedy do Toyoty 2000GT s uříznutou střechou.

James Bond nedostane své pověstné Martini

Žiješ jenom dvakrát je také jediným z bondovských filmů, kde James Bond nedostane své obvyklé Martini. Vypije totiž míchané, avšak neprotřepané Martini. Podle scénáristů byla tato změna chtěná. Zajímavostí tohoto filmu je také odmítnutí odhalení ženského komparsu z Japonska. Japonské dívky se totiž nechtěly svléct do bikin za účelem propagačních fotografií. Až sám producent Albert Broccoli dokázal skupinu žen přemluvit.

O úspěšnosti filmu vás přesvědčí i fakt, že se snímek stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku 1967. Předběhl ho akorát válečný film Tucet špinavců.

Zdroje: csfd.cz, imdb.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu