Film Štěstí je právem nazýván nejlepším českým snímkem roku 2005

Režisér Sláma všem znovu ukázal, jak se mají točit filmy. Jeho snímek Štěstí, který natočil v roce 2005, si vysloužil nepsaný titul nejlepší český film roku. Poučil se z chyb, co udělal u filmu Divoké včely, kde se střídaly nezapomenutelné záběry s těmi amatérskými, a vytvořil snímek, který se ucházel o Oscara.

Bohdan Sláma natočil velmi úspěšný film

Režisér Bohdan Sláma může právem považovat film Štěstí za ten nejlepší, který do roku 2005 natočil. Svůj vůbec první studentský film, Zahrádka ráje, režíroval už v roce 1994 a o devět let později si vyzkoušel celovečerní film Divoké včely, který byl sice dobrý, ale až ve snímku Štěstí ukazuje, že opravdu profesně dospěl a ví, jak se točí skvělé filmy. Už jen to, že se Štěstí ucházelo o nominaci na Oscara, o něčem vypovídá.

Herci zde mohli ukázat, co opravdu umí

Bohdan Sláma si vybral také skvělé herecké obsazení. Tatiana Dyková, Anna Geislerová a Pavel Liška zde konečně mohli předvést, že jsou herci vysokých kvalit a opravdu mají talent. Snímek Štěstí si odnesl hned několik cen za nejlepší film, k čemuž také dopomohla tato trojice. Dosáhl toho na festivalech v San Sebastianu, Angers, Athénách a v Montrealu. Proto je velká škoda, že nezískal také Oscara.

Nepřehlédněte: Jak se krotí krokodýli: film se kvůli sněhu málem netočil.

Film popisuje skutečný život

Kromě již zmíněných herců si ve snímku zahrála i perfektní filmová manželská dvojice v podání Simony Stašové a Bolka Polívky. Ti filmu dodali opravdu jiskru, protože dokázali rozehrát hned několik dějů najednou. Režisér Sláma si však nezajistil dokonalý film pouze hvězdným obsazením. Jeho děj je strhující a popisuje skutečný život. Příběh se odehrává na Mostecku, o kterém se podvědomě ví, že je to místo plné beznaděje.

Jak se tento film líbil vám?

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT