Film Dánská dívka: režisér byl kritizován za to, že do role malíře nedosadil skutečného transsexuála

Drama pojednávající o hledání sexuality vás zavede do světa umělců. Einar Wegener je jeden z nejlepších malířů své doby v Dánsku. Také jeho žena se snaží malovat a zabývá se portréty. Společně vedou šťastný bohémský život, jenž je narušen, když Einar dělá své ženě modela v dámských šatech – a začne tak poznávat sám sebe.

Měli pohádkové manželství

Einar Wegener je nejlepší dánský malíř poslední doby. Jeho žena Gerda je rovněž malířka, která se snaží prorazit se svými portréty. Tito manželé vedou zdánlivě šťastné manželství. Navzájem se ve své kariéře velmi podporují a celkově vedou bohémský život. Všechno se však změní, když jednoho dne Gerdě nepřijde modelka, a ona tak poprosí svého manžela, zda by jí nestál modelem. Ten souhlasí a oblékne si na sebe ženské šaty.

Einar se pomalu stává ženou

V ten den, kdy si na sebe její manžel vzal poprvé ženské šaty, sám začíná zjišťovat, že se vlastně nikdy necítil být mužem, ale právě spíš ženou. Postupně se začíná měnit jeho chování. Začíná si říkat Lily a stále častěji se obléká do ženských šatů. Gerda se i přes to snaží udržet jejich manželství, jenže to začíná být poněkud nemožné, protože Einar přestává existovat. Jejich šťastné a harmonické manželství postupně zaniká.

Nepřehlédněte: Manželství na kšeft: filmové drama, které odpovídá otázku, zda může vydržet dohodnutý sňatek.

Film je natočen podle skutečnosti

Tento film byl natočen podle skutečnosti. Přináší pohled na historicky první doloženou změnu pohlaví. Režisér Tom Hooper byl kritizován za to, že do role dánského malíře nedosadil skutečného transsexuála, ale Eddiho Redmayna, což je heterosexuál.  Hooper se bránil tím, že nikoho jiného si v této roli představit nedokázal. Podle něj Redmayn skvěle vystihl roli. Dokázal se vcítit do muže, který na začátku minulého století překonal riskantní chirurgický zákrok, aby si splnil sen.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu