Feministky v akci – tyhle filmy se mužům moc líbit nebudou

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
(zdroj foto: sfdb.cz)

Feminismus je komplex filosofií, sociálních teorií, politických hnutí a ideologií. Jde o organizovanou angažovanost žen za jejich zájmy a práva ve všech společenských oblastech. Téma je to ožehavé a velmi aktuální a tak se feministky objevují v nejednom filmu. Představme si ty nejznámější filmy, ve kterých na feminismus můžeme narazit.


Souboj pohlaví (2017)

V tomto dramatu s komediálními prvky z tenisového prostředí se střetnou dva světy – mužský a ženský. Na jedné straně šovinistické prase s životní filosofií, že žena patří do ložnice a do kuchyně – a to přesně v tomto pořadí. A na straně druhé moderní žena, která zvládá skvělou kariéru i rozverný milostný život a chce být za každou cenu brána stejně rovnocenně jako muži. Příběh se odehrává v sedmdesátých letech, tedy v době, kdy je sexuální revoluce v plném proudu. Společenské postavení ženy je ale podstatně níže než to mužské. A vždycky se najde někdo, kdo se to snaží změnit.

Erin Brockovich (2000)

Životopisné drama, které vyneslo Julii Roberts Oscara za hlavní roli popisuje příběh ženy, která to v životě rozhodně neměla lehké, ale rozhodla se bojovat za lepší zítřky a to především kvůli svým dětem. Dvakrát rozvedená žena a matka tří dětí, bez zaměstnání a skoro úplně bez peněz dostane příležitost a je zaměstnána jako asistentka v advokátní kanceláři. Všimne si nesrovnalostí v jednom na první pohled banálním případu a podaří se jí přijít na to, že elektrárenská společnost znečišťuje podzemní vody. Jedovatý chrom zanechal na obyvatelích městečka nevratná zdravotní poškození a Erin se rozhodne začít jednat – a podaří se jí to. Ukázala tak celému světu. Co ženy skutečně dokážou, když chtějí a nebojí se.

Frida (2002)

Strhující životopisné drama o neuvěřitelném životě slavné mexické extravagantní malířky Fridy Kahlo v podání skvělé Salmy Hayek vás dostane. Frida Kahlo prožila pozoruhodný život plný bolesti, lásky radosti i zklamání a do dějin se zapsala nejen jako výborná umělkyně, ale také jako sexuální a politická revolucionářka s horkou jižanskou krví. Její příklad ženské síly a odhodlání se stal velkou inspirací pro feministické hnutí. Dodnes, i po sto letech je považována za jednu z nejvýraznějších ikon brzkého feminismu.

Ženy mnohdy dokážou být daleko více silné a odhodlané konat než muži. A tyto filmy jsou toho jasným důkazem. A to také proto, že nejsou smyšlené a všechny tři jsou životopisné. Jen tak dál ženy!

 

 

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat