Favoritka: Skvěle ztvárněný mocensko-milostný ženský trojúhelník v anglické historii protkaný jedovatým humorem

Historické filmy nás často lákají nejen na zajímavý příběh, ale také na krásné prostředí, ve kterém se odehrávají, a též na dobové kostýmy. To skvěle splňuje i oceňovaný snímek Favoritka, který se odehrává na anglickém šlechtickém dvoře na začátku 18. století. Pokud chcete proniknout do zákulisí života místní šlechty, tento snímek vám to umožní.

Nelítostný boj o přízeň královny

Film velmi zajímavým způsobem zachycuje velmi časté téma, které je pro historické snímky typické, boj o moc. Toto soupeření a manipulace s ním související se týká tří žen, královny Anny Stuartovny, její pravé ruky Lady Sarah a chudé šlechtičny Abigail, která je ve skutečnosti příbuznou Lady Sarah. Právě Lady Sarah a Abigail se snaží, jak je mohou, o to získat si slabou a zranitelnou královnu na svou stranu, a vládnout tak ve skutečnosti místo ní. Jejich soupeření využívající nejrůznějších kliček a intrik dává filmu zajímavý náboj. Skvěle napsané jsou rovněž pichlavé, jedovaté a dvojsmyslné konverzace mezi těmito dámami, které rovněž dodávají snímku napětí a dynamiku.

Když se sejdou tři skvělé herečky

Na kvalitu snímku mají velmi pozitivní vliv skvělé herecké výkony všech tří hereček v hlavních rolích. Olivia Colmanová v roli lítostivé, nemocné a nepříliš vzdělané královny Anny, která před svými povinnostmi dává přednost osobnímu životu, naprosto zazářila. Výborně jí ale sekundovaly i Rachel Weiszová v roli Lady Sarah a Emma Stoneová jako Abigail. Olivia Colmanová za svou roli získala mnoho ocenění, včetně Oscara, Zlatého globu i ceny BAFTA. Pokud jde o ceny Oscar, snímek byl nominován celkem v deseti kategoriích, ale nakonec získal soušku pouze za Nejlepší herečku v hlavní roli.

Atmosféru dotváří historické lokality, výpravné kostýmy i dobová hudba

Film se natáčel v krásných interiérech i exteriérech anglického zámku Hampton Court Palace. Kromě kostýmů je zajímavý i hudební doprovod, který tvoří dobová barokní hudba Johanna Sebastiana Bacha, Franze Schuberta či Vivaldiho.

Zdroj: nytimes.com, imdb.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu