Dva papežové aneb opravdu pije Benedikt Fantu a František holduje pizze?

Je až s podivem, jaké oblibě se v moderní technologické západní společnosti těší filmy a seriály s náboženskou tématikou. Zářným příkladem z poslední doby jsou nejen seriály Mladý či Nový papež, ale také film Dva papežové s Anthony Hopkinsem a Jonathanem Prycem v hlavních rolích.

Film není dokumentem

Film, stejně jako jakýkoli jiný snímek o skutečně existujících osobnostech, v tomto případě navíc ještě stále žijících, v sobě ukrývá jedno nebezpečí. A o konkrétně to, že diváci, především ti neznalí faktů, ho budou zcela ve všem považovat za skutečný neboli pravdivý. Dva papežové ale nejsou dokumentem. Jeho tvůrci vždy upozorňovali na to, že se jedná pouze o volné filmové zpracování některých skutečných událostí. Scénář k filmu napsal zkušený Anthony McCarten, který úspěšně zfilmoval i životní příběhy dalších významných osobností, jako byl například Winston Churchill či Stephen Hawking.

Co je pravda a co je lež?

Děj je založen na údajném setkání tehdejšího papeže Benedikta s kardinálem Jorgem Maria Bergogliem neboli pozdějším papežem Františkem. K tomuto setkání mělo dojít v roce 2012. Hlavním důvodem setkání bylo přání kardinála odejít do důchodu. Přijel proto papeži doručit svou rezignaci. Ve filmu je rovněž naznačeno, že během setkání se papež Benedikt kardinálovi svěřil se svým záměrem rezignovat na funkci papeže. Pravdou ovšem je, že k historickému setkání dvou mužů došlo až v roce 2013. Tedy v době, když už byl František papežem. Podle církevních odborníků navíc Benedikt o svém rozhodnutí mluvil pouze s několika nejbližšími spolupracovníky, nikoli se svým nástupcem.

I když v tomto se snímek tedy od reality výrazně odchýlil, v jiných věcech naopak nelhal. často se jedná o osobní detaily ze života obou papežů. Skutečností tak je, že papež Benedikt opravdu rád pije Frantu a hraje na klavír, papež František s oblibou jí pizzu, často telefonuje a fandí fotbalu. Pravdou naopak není to, že by se před svým vstupem do církve chtěl František oženit s dívkou jménem Amalia či že spolu oba papežové sledovali finále mistrovství světa ve fotbale mezi Argentinou a Německem.

Proč se na film podívat?

I když tedy ne všechno, co je ve filmu zachyceno, odpovídá realitě, jednu věc snímku Dva papežové nelze upřít. Velmi nenásilně a uvěřitelně se mu podařilo zlidštit postavy, o kterých si až dodnes mnoho lidí myslelo, že více než lidmi jsou institucí. A kromě toho vás film zcela jistě alespoň na chvilku donutí zamyslet se nad církví a její rolí v dnešním světě. Film navíc vyniká skvělými hereckými výkony obou představitelů hlavních rolí. Oba velmi realisticky a důvěryhodně vystihli nejen jejich rozdílné ideologické názory, ale také jejich odlišnou neverbální komunikaci a životní energii.

Zdroje: imdb.com, vanityfair.com, time.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu