Drobné chyby dělají film Na samotě u lesa ještě laskavějším. Jaké to jsou?

„A chčije, a chčije.“ Už se také těšíte, až tuto nesmrtelnou filmovou hlášku opět uslyšíte? Pojďte se s námi podívat na střípky z natáčení i na to, co se během filmování nepovedlo. Film Jiřího Menzela z roku 1976 patří i po dlouhých letech k vysoce hodnoceným diváckým evergreenům.

Hvězdné obsazení a laskavý humor

Když si hned ze začátku uvědomíte, že scénář k filmu napsala známá dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, hned vám bude jasné, odkud vítr fouká. Laskavý humor a příběh přímo zaostřený na jednotlivé komické pasáže, které z něj přímo vystupují, aby si je diváci navždy uchovali ve svém srdci.

Když k tomu přidáte herce, kteří snad ani hrát nemusí, protože to mají ve své krvi, dostane se vám skvělý film. Josef Kemr, Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová – snad není třeba dodávat, že právě ti se zasloužili o skvělou podívanou.

Když chcete koupit chalupu

Snímek vypráví příběh manželů Oldřicha a Věry Lavičkových, kteří se svými dětmi odjíždějí do Loukova, aby navštívili chalupu svého známého. I oni si přejí chalupu koupit, a proto doufají v to, že jim jejich známý pomůže. Nejvíce se jim zalíbí malebná chalupa dědy Komárka. Ten jim pronajme jeden pokoj a přislíbí jim, že jim chalupu prodá. Lavičkovi se tak ocitají na dovolené uprostřed přírody. Kdo z manželů bude tento pobyt považovat za zdraví prospěšný, kdo si zamiluje pocit mít dědečka a kdo bude stále více rozčilený?

Vitální tvůrce

Věřili byste, že legendární český filmový, divadelní a hudební tvůrce letos v březnu oslavil již 84. narozeniny? Zdeněk Svěrák se narodil v Praze v roce 1936. Jeho typický humor má dnes již i své označení – kdo by neznal pojem „svěrákovský humor“? Letitá spolupráce s Jaroslavem Uhlířem, Ladislavem Smoljakem, Jiřím Menzelem nebo Zdeňkem Podskalským zanechala v naší kultuře významnou stopu, a bylo by těžké vyjmenovávat jeho legendární počiny.

Pro mladší fanoušky kinematografie tak alespoň uvádíme, že jeho jméno je úzce spojeno s porevolučními filmy Tři bratři, Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Kolja, Lotrando a Zubejda, Akumulátor nebo Obecná škola.

Humorné filmové chyby

Při sledování filmu neujde pozornému oku diváka pár menších nesmyslů, které se ve filmu vyskytly. Například závěr filmu, kdy děda Komárek seje obilí, se úplně nepovedl. Těžko by sel obilí na pole, které je jen poorané, nikoliv zvláčené.

Možná se zasmějete, když uvidíte, jak si to pan Lorenc štráduje na kolečkovém křesle do stohu slámy. Až film příště uvidíte, všimněte si, že když se s velkou pompou vřítí do stohu, jde ve filmu vidět ruka asistenta, jak vyhazuje hrst slámy do vzduchu. Možná o to humorněji záběr působí. Jistě se při jeho natáčení filmaři dokonale pobavili, stejně jako my, diváci.

Víte o tom, že děda Komárek umí zázraky? Možná jste si toho na tomto bodrém člověku ze samoty nevšimli, ale skutečně je to tak. Když totiž opravuje cirkulárku, stane se zázrak. Zapalovací svíčku do motoru zašroubuje tak, že ji dotáhne jen rukou. Nato ihned připojí drát a motor na první dobrou naskočí. Ve skutečnosti by ale neměl dostatečnou kompresi, aby mohl naskočit. Nevadí, to jsou malé věci, a my rádi věříme, že by to děda Komárek skutečně dokázal i tak.

Requiem pro panenku: Hrzánová v ohrožení života a co na film říká Eva Kováčová, skutečná Marika?

Komunistům se Kemr nelíbil

Herce Josefa Kemra nechtěli komunisté režisérovi vůbec povolit, protože byl hluboce věřící a netajil se tím. Menzel ale tvrdil, že nikdo jiný neumí sekat trávu kosou, a jeho filmová postava to musí umět. A tak nakonec dostal svolení jej obsadit.

Film Na samotě u lesa se bude vysílat dnes od 21:45 na Primě.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu