Dokonalý trik: Co ukrývají iniciály hlavních hrdinů a proč Julii neresuscitovali?

Na iluzích a kouzlech je pro většinu z nás něco neuvěřitelně lákavého. Nejrůznější kouzelníci se již řadu let objevují na televizních obrazovkách a my žasneme nad triky, kterými nás zcela omámí. Jiní kouzelnicí ve svých pořadech následně některé principy kouzel dokonce odhalují. A právě z podobného nadšení pro kouzla, iluze a magii vycházel i snímek Dokonalý trik, který v roce 2006 natočil Christopher Nolan.

Snímek má všechno, co se od dobrého filmu očekává

Film je inspirovaný románem Christophera Priesta z roku 1995, který líčí nebezpečnou rivalitu mezi dvěma kouzelníky na přelomu 19. a 20. století. Snímek je považován za jeden z Nolanových nejpropracovanějších filmových počinů, jehož spletité vyprávění, přeskakování v čase a svůdná atmosféra vytvářejí neuvěřitelnou kombinaci. Ve filmu Dokonalý trik se toho děje tolik, že se na něj musíte podívat vícekrát, abyste naplno pochopili vše, co je v něm ukryto.

Christopher Nolan uprosil Davida Bowieho

Nolan je jedním z nejuznávanějších režisérů v Hollywoodu a jeho projekty jsou velmi vyhledávané. Obecně řečeno, většinou do svých filmů dokáže sehnat, koho chce. Nicméně v době přípravy Dokonalého triku měl nemalý problém s tím, aby přesvědčil Davida Bowieho, aby se ujal role Nikoly Tesly. Poté, co Bowie v roce 2016 zemřel, se Nolan podělil o několik vzpomínek na slavného herce a hudebníka a prozradil, že nabídku na účinkování ve filmu původně odmítl. Nolan pak Bowieho doslova „uprosil“, aby jeho nabídku přijal, protože věřil, že je to jediný člověk na světě, který by mohl Teslu zahrát tak, jak si představoval.

Zaklínadlo, které známe všichni

Jména hlavních hrdinů byla vybrána velmi sofistikovaně. První písmena jmen a příjmení Alfreda Bordena a Roberta Angiera totiž tvoří slovo „ABRA“. Jde o první čtyři písmene známého kouzelnického zaříkadla „abrakadabra“. I když v románu se Robert původně jmenoval Rupert.

Smrti Julie nešlo zabránit

Událostí, která rozpoutá spor mezi Angierem a Bordenem, je smrt Angierovy ženy Julie. Ta se utopí v nádrži kvůli nepovedenému kouzelnickému triku. Nádrž se sice nakonec podaří rozbít, ale už je pozdě… Moderní optikou viděno se některým divákům možná na této scéně zdá podivná jedna věc – nikdo se Julii nepokouší resuscitovat. Ani pomocí stlačování hrudníku, ani pomocí dýchání z úst do úst. Důvod je jednoduchý, v době, kdy se film odehrává, kardiopulmonální resuscitace ještě neexistovala.

Hugh Jackman a David Copperfield

Poté, co byl Hugh Jackmann obsazen do role Roberta Angiera, ho Nolan pobídl, aby se o kouzla a iluze začal trochu zajímat. Přípravou na roli mu bylo i kouzelnické představení Davida Copperfielda, se kterým se následně setkal i osobně.

Tři kouzelnické filmy během jednoho roku

Zdá se to zvláštní, ale Dokonalý trik byl pro Hugha Jackmana a Scarlett Johanssonovou druhým snímkem, ve kterém se v roce 2006 objevili a ve kterém byla hlavním tématem kouzla a magie. Ve stejném roce totiž natočili též snímek Sólokapr, který režíroval Woody Allen. Postava Scarlett Johanssonové v tomto filmu vyšetřuje vraždu britského novináře Joea Strombela. Při vyšetřování si vyžádá pomoc kouzelníka Sidneyho Watermana a oba se snaží najít důkazy, že zločin spáchal Peter Lyman v podání Hugha Jackmana. Mimochodem v roce 2006 byl do kin uveden i další kouzelnický film – Iluzionista s Edwardem Nortonem v hlavní roli.

Zdroj: whatculture.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu