Dobrodružství Poseidonu: Jeden z nejikoničtějších katastrofických filmů nečekaně ovlivnil i svět módy

Oslavte Silvestra na palubě lodi Poseidon a zažijte jeden z nejlepších katastrofických filmů sedmdesátých let. Tento film má všechno, akci, napětí, ikonickou filmovou píseň i hvězdné obsazení. I přes nereálnost toho, že by ve skutečnosti mohl někdo přežít všechny události filmu, od obrovské vlny přes převrácení lodi až po zatopení a oheň, zůstává film i po téměř padesáti letech od svého vzniku mnohem oblíbenějším než jeho remake z roku 2006.

Odvážní herci

Zhruba první čtvrtinu filmu tvoří seznámení s jednotlivými pasažéry, kteří budou patřit mezi „hrstku přeživších“.  Ve filmu hrálo celkem pět oscarových herců, Gene Hackman, Ernest Borgnine, Shelley Wintersová, Jack Albertson a Red Button. Za zmínku stojí i to, že s výjimkou pouze těch nejnebezpečnějších scén si herci všechny scény hráli sami. Shelley Wintersová, která hrála bývalou úspěšnou plavkyni, se na roli dokonce připravovala s olympijským plaveckým trenérem.

Děsivá vlna dodnes nahání hrůzu

Ve filmu řídí kapitán Harrison v podání Leslieho Nielsena zaoceánský parník na jeho poslední plavbě. Stárnoucí loď má jisté problémy, ale nikdo nepočítá s její brzkou zkázou. Pak ale přijde obrovská a děsivá vlna. I přes zastaralé speciální efekty a křečovité reakce typu „Ach bože, my se převracíme!“ je tato část filmu dodnes působivá. Následný okamžik, kdy voda prorazí stěnu tanečního sálu a přinese jistou smrt těm, kteří odmítli uposlechnout výzvy reverenda Scotta k evakuaci, je stejně působivý i překvapivý.

Inspirace téměř skutečnými událostmi

Spisovatel Paul Gallico byl při psaní knihy, podle které byl film natočen, inspirován lodí Queen Mary. Při jedné z cest, které na ní podnikl, totiž loď zasáhla velká vlna, a on tak na vlastní kůži pocítil, jakou katastrofu mohla způsobit. Kromě tohoto vlastního zážitku ho ovlivnil i další příběh spojený s Queen Mary, který se stal během druhé světové války, když loď převážela americké vojáky. Opět se střetla s obrovskou vlnou a následně bylo spočítáno, že pokud by se v následku incidentu loď naklonila jen o necelých patnáct centimetrů více, převrátila by se. Zápletka Dobrodružství Poseidonu byla na světě.

Queen Mary měla velkou roli i při natáčení filmu samotného. Velká část záběrů na Poseidon zvenku byla natočena za použití modelu, který byl postaven podle původních nákresů Queen Mary. Model byl více než šest metrů dlouhý a vážil téměř sto čtyřicet kilogramů. Nyní je k vidění v muzeu v Los Angeles.

Film zasáhl i svět módy

Snímek velmi nečekaně ovlivnil i svět módy. Na silvestrovském večírku má teenagerka Susan v podání Pamela Sue Martinové na sobě dlouhou červenou sukni. Když přijde čas útěku a boje o život, odhalí, že sukně je odnímatelná a ukrývá pár ladících šortek. Následně toto oblečení chtěla každá dívka.

Zdroj: gizmodo.com, csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu