Dobrá čtvrť: Víte, kolik cigaret vykouřil režisér Smyczek během natáčení?

Seriál Dobrá čtvrť režiséra Karla Smyczka vypráví příběhy mladých lidí, kteří právě nastupují do maturitního ročníku gymnázia. Seriál má dvě řady po jedenácti epizodách, ta první se začala vysílat v roce 2005 a druhá o tři roky později. Jaké zajímavosti provázely jeho natáčení?

Kam chodí Katka

Výraznou roli v seriálu ztvárnila herečka Martha Issová, která si coby studentka Katka v seriálu chodila pro drogy do klubu jménem Černobyl. Tento klub byl přejmenován, původně se jedná o poměrně populární Klub 007, který bychom našli na Strahově.

Jak to bylo se squatem?

Část seriálu se také odehrává přímo ve squatu, nicméně ten je pouze vytvořen rekvizitáři a architekty, kteří zkombinovali prvky, kterých si všimli v opravdových squatech. Nejedná se tedy o autentický squat. Nicméně squateři, kteří se zde nachází, autentičtí jsou.

A co ostatní prostory?

Při natáčení pokračování se vyskytl jeden docela velký problém. Bylo v plánu pokračovat natáčení v bytě profesorky Svobodové, nicméně majitelé tento byt mezitím úplně přestavěli. Naštěstí bylo domluveno, že část původního vybavení, jako byly radiátory, futra a dveře budou scénáristům ponechány. Ostatní kulisy byly vyrobeny – a následný dojem byl tak precizní, že by nikdo nepoznal rozdíl mezi skutečným bytem a následným dotvořeným ateliérem.

Na mejdanu ulovil Jiřího Bartošku

Ve druhé řadě seriálu se v roli primáře plastické chirurgie objevuje legendární český herec Jiří Bartoška. Zajímavé je, jak k roli vlastně přišel. Společně s režisérem Karlem Smyczkem byli na jednom večírku až do pozdních nočních hodin, přičemž padl i nějaký ten drink. A možná i díky tomu se nenechal Jiří Bartoška příliš dlouho přemlouvat a ve tři ráno na roli kývnul. Režisér měl jistě radost, jaké eso se mu podařilo na večírku ulovit.

Režisér měl jistě radost, jaké eso se mu podařilo na večírku ulovit. Prozradil totiž, že pro tuto roli potřeboval někoho, kdo je atraktivní i pro mladší generaci a kdo vzbuzuje přirozenou autoritu. Až při tomto projektu zjistili, že spolu vlastně nikdy netočili, což oba překvapilo, jelikož se znají už opravdu dlouho.

Natáčení na Keplerově gymnáziu

Natáčelo se na Gymnáziu Jana Keplera na Praze 6, kam chodil také syn herce Jiřího Schmitzera, který si shodou okolností v seriálu zahrál ředitele tohoto gymnázia. A protože měl herec zkušenosti s nepříliš snadným studiem svého syna na této škole, mnohem lépe se do role ředitele vžil. Navíc si velmi rozuměl se skutečným ředitelem školy.

Režisérovo kouření

Je obecně známo, že Karel Smyczek je vášnivým kuřákem. Prozradil, že za celou dobu natáčení vykouřil neuvěřitelných 2400 cigaret! Jenom se bojí, aby se to nedozvěděla jeho žena.

Dramatický seriál pro mládež Dobrá čtvrť se těšil velké divácké oblibě, seriál získal také televizní cenu Elsa pro rok 2006 a stal se nejlepším původním dramatickým pořadem. Za svůj režijní výkon byl oceněn stejnou cenou také Karel Smyczek.

Zdroje: csfd, www.ceskatelevize.cz

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT