Dlouhý polibek na dobrou noc: Geena Davis jako nájemná vražedkyně, která ztratila paměť, její nepřátelé ale nikoli

Jsou snímky, které vychází ze zdánlivě nepravděpodobné situace, například že učitelka s amnézií zjistí, že bývala nájemnou vražedkyní, a musí využít svých zapomenutých schopností, aby zastavila teroristické spiknutí a zachránila svou dceru. To je případ akčního filmu Dlouhý polibek na dobrou noc z roku 1996 s Geenou Davis a Samuelem L. Jacksonem v hlavních rolích.

Poklidný život se rázem změní

Samantha Caineová byla před lety nalezena na pláži a nepamatuje si nic ze své minulosti. Pracuje jako učitelka a má malou dceru Caitlin. Po letech poklidného života chce zjistit více o své minulosti, a tak najme soukromého detektiva Mitche Hennessyho, aby jí pomohl zjistit, kým bývala. Informace se dostane i do médií. Situace se základně změní v okamžiku, kdy Samantha v sebeobraně zabije muže, který ji přepadl. Stejně profesionálně Samantha zareaguje i při dalším pokusu o její zavraždění, kdy zlikviduje útočníky a zachrání nejen sebe, ale i Mitche.

Překvapivě temná minulost

Následně se od jednoho muže, který tvrdí, že byl její instruktor, dozvídá, že se ve skutečnosti jmenuje Charly Baltimoreová. Za své profesionální schopnosti vděčí tomu, že v minulosti pracovala jako speciální vládní agentka, byla nájemnou vražedkyní. Kvůli nevyřízeným účtům z minulosti se jí někteří lidé teď snaží zabít, neboť kdyby se jí paměť vrátila, ví příliš mnoho, a pro mnohé tak představuje hrozbu. V ten okamžik někdo unese její dceru. Samantha i Mitch jsou odhodláni udělat cokoli, aby ji zachránili.

Agrese jako ochrana

Snímek byl ve své době, plné mnohem kvalitnějších akčních snímků, především zajímavou hereckou příležitostí pro Geenu Davis. Ta musela ztvárnit nejen ženu s rozpolcenou osobností, ale zároveň se proměnit i v těžko uvěřitelnou akční hrdinku. Mimochodem herečka většinu kaskadérských kousků v celém filmu natočila sama a svou fyzičku využívala též jako jeden z prostředků k vyjádření emocí. Před natáčením absolvovala Geena Davis speciální výcvik.

Zpočátku je Charlyina agrese jednak pokusem o „zabití“ Samanthy, jednak aktem pomsty vůči všem mužům, kteří jí ublížili. Postupně se ale tato agrese mění se v prvotní ochranu svého dítěte. Tím se Charly staví po bok Sarah Connorové z Terminátora 2 či Ellen Ripleyové z Vetřelců, a stává se tak ikonickou mateřskou postavou, jejíž násilí pramení z empatie stejně jako ze zloby.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu