Discopříběh: Ladislav Potměšil se během natáčení zranil, a to dokonce dvakrát

Dnes již nesmrtelnou legendární hudební komedii natočil v roce 1987 režisér Jaroslav Soukup, scénář k filmu napsal společně s ním Eduard Pergner. Děj filmu asi netřeba připomínat, u nás v republice se snad nenajde nikdo, kdo by Discopříběh alespoň jednou neviděl. Jen v kinech snímek vidělo na dva miliony diváků. Jak se ale slavná komedie o mladých lidech, kteří se chtějí bavit a prožívají své první lásky, vlastně natáčela?

Slavná stříhací scéna

Kadeřnici Jitku, která se zamilovala do hlavního hrdiny Jirky, si zahrála herečka Jaroslava Bobková-Stránská. Na konkurz se jí zprvu ale vůbec nechtělo, myslela si, že je to zbytečné a stejně neuspěje, sám režisér jí ale volal a herečku přesvědčil. Na konkurz dorazila, ale stejně si moc nevěřila, navíc byla v ten den pěkně spálená od slunce. Nakonec ale sama zazářila a roli dostala.

Jelikož hrála kadeřnici, bylo na ní, aby svého kamaráda Jirku v podání Rudolfa Hrušínského nejml., ostříhala dohola. Pilně trénovala s profesionální kadeřnicí, ale stejně jí to s holicím strojkem moc nešlo. Nakonec jsou tak na záběrech pouze ruce, které patří právě profesionální kadeřnici. Herečka se ale skvěle popasovala se slzami – když Jirku stříhá, pláče. Slzy na její tváři nejsou umělé, jsou skutečné a herečka se nemusela nijak zvlášť přemáhat. Během natáčení této scény totiž plakali všichni, ale smíchy.

Láska na place

Natáčení s mladými lidmi dalo vzniknout i několika láskám. Zatímco ve filmu se Roman, nejlepší kamarád Jirky, snaží neúspěšně sbalit kadeřnici Jitku, ve skutečnosti se ti dva do sebe zamilovali, a ještě čtyři roky po natáčení spolu chodili.

 Zamilovala se i představitelka krásné Evy, do které se zakoukal ve filmu Jirka – a způsobil si tím řadu problémů. Evu si zahrála Slovenka Mariana Slováková, jíž režisér Jaroslav Soukup viděl v jednom časopise, pro který fotila, známá pak byla i z videoklipu slovenské kapely Elán. Marianu učaroval kolega, který na zkouškách četl scénář za Rudolfa Hrušínského. A i když ve filmu podala skvělý výkon, nedokázala se naučit pořádně česky, a tak ji musela nakonec předabovat Jana Mařasová.

Úrazy Ladislava Potměšila

Tatínek Jirky v podání Ladislava Potměšila to neměl lehké s výchovou svého pubertálního syna – a během natáčení se zapotil i samotný herec. Když na vlakovém nádraží naháněl svého syna Jirku, zranil si nohu a natrhl si sval, což bylo velmi bolestivé a nepříjemné.

Při natáčení scény, kdy jako naštvaný otec bouchne dveřmi a rozletí se sklo, se zranil podruhé. Scéna totiž byla autentická, tvůrci chtěli, aby to vypadalo realisticky, a tak sklo ve dveřích bylo opravdové, a dokonce lehce naříznuté, aby se lépe rozletělo. Scéna se povedla dokonale – a Ladislav Potměšil to odnesl dalším zraněním.

Většina scén se natáčela v Plzni, což bylo pro město tehdy obrovskou reklamou. Štáb byl tak velmi spokojený, protože vedení města k nim za odměnu bylo shovívavé. Slavná nahá scéna, kdy Jirka běží přes náměstí, se natáčela rovněž v Plzni.

Zdroje: TV Prima, FDB, CSFD, Bonton

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu