Den dobytí Bastily: Jak souvisí snímek s významnou událostí francouzských dějin a k jaké tragické události došlo den po jeho premiéře?

Už nějakou dobu, kdykoli se řeč stočí k obsazení „nebílého“ herce do příštího filmu o Jamesi Bondovi, tak mezi prvními obvykle padne jméno Idris Elba. Tento uhlazený rodák z Londýna má přesvědčivé herecké schopnosti i mužnou postavu, které jsou pro roli vyžadovány, a rolí detektivů hrál za svou kariéru už nemálo. Jedním z nich byl i agent CIA Sean Briar ve filmu Den dobytí Bastily.

Příliš mnoho Ameriky

Ve filmu musí Idris Elba spojit své síly s kapsářem Michael Masonem v podání Richarda Maddena. Přestože oba herci pocházejí z Britských ostrovů, stejně jako Kelly Reillyová v roly Elbovy kolegyně, z nějakých záhadných důvodů bylo nutné, aby všichni tři ve filmu hráli Američany. Stejně tak se zdá zvláštní, proč navíc Sean Briar a Karen Dacreová museli být ze CIA. Děj se totiž odehrává ve francouzské Paříži. Možná se tvůrcům zdálo, že říci, že jsou ze CIA, je přesvědčivý způsob, jak vysvětlit, proč mají přístup k tolika moderním sledovacím zařízením a vždy dokážou být o krok napřed před francouzskými bezpečnostními složkami.

Když se z kapsáře a agenta CIA stane tým

Když americký profesionální kapsář Michael Mason ukradne v pařížské čtvrti Pigalle kabelku levicové aktivistce Zoe, nechá ji na nedalekém náměstí v domnění, že uvnitř není nic cenného. Netuší, že v medvídkovi byla ve skutečnosti bomba, a když vybuchne, Mason zjistí, že nevědomky zabil čtyři lidi. Masonovu tvář zachytí bezpečnostní kamery a brzy ji odvysílají celému národu. Stačí mu ukradená bunda a sluneční brýle, aby ho nikdo nepoznal, než ho vypátrá právě Briar. Pochybná skupina, která chtěla využít Zoe k nastražení bomby v sídle Francouzské nacionalistické strany, ale následně Masona v Briarově bytě vystopuje. Zanedlouho se pak Mason a Briar ocitnou na útěku jako tým, a dokonce si na pomoc „přizvou“ i Zoe. Společnými silami se snaží odhalit, kdo za bombovým útokem vlastně stojí.

Teroristický útok v Nice

Název filmu odkazuje na den, kdy se hlavní část filmu odehrává. Z tohoto důvodu také byla premiéra snímku ve Francii naplánována na 13.7.2016, v předvečer výročí dobytí Bastily. O den později ale došlo k teroristickému činu v jihofrancouzském Nice. Během oslav národního svátu bylo zabito přes 80 lidí, když do slavícího davu na místní promenádě najel nákladní vůz. Snímek tak byl následně z úcty k obětem z francouzských kin stažen.

Zdroj: independent.ie, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu