Delta Force aneb nepovedený pokus Chucka Norrise o přepsání historie

14. června roku 1985 se terčem skupiny teroristů stalo dopravní letadlo americké společnosti TWA letící z Káhiry do San Diega s mezipřistáním v Aténách. Tato skutečná událost se o rok později stala inspirací pro snímek Delta Force s Chuckem Norrisem v hlavní roli. Bohužel, jak už to u podobných snímků někdy bývá, tvůrci filmu si mnohé skutečnosti značně poupravili po svém.

Jak to bylo ve skutečnosti

Let společnosti TWA, která byla ve filmu „originálně“ přejmenovaná na ATW, probíhal až do mezipřistání v Aténách bez jakýchkoli potíží. Zde ale do letadla společně s ostatními cestujícími nastoupili i dva arabsky mluvící teroristé, kterým se podařilo do letadla pronést dva granáty a pistoli. Následně přinutili piloty, aby let 847 odklonili do Bejrútu.

Následně začaly více než dva týdny nejrůznějších manévrů, přeletů letadla a propouštění části cestujících výměnou za palivo. Jako znamení, že všechny své výstrahy myslí teroristé vážně, došlo též k zabití jednoho z pasažérů, příslušníka amerického námořnictva Roberta Stethema. Jeho tělo bylo následně vyhozeno na letištní plochu.

Teroristé, kteří letadlo unesli, byli členy arabské teroristické organizace Hizballáh. Jejich požadavkem bylo propuštění útočníků, kteří se zúčastnili bombového útoku na americkou ambasádu v Kuvajtu i několika stovek libanonských vězňů, kteří byli drženi v izraelských věznicích. Kromě toho požadovali též okamžité stažení izraelských sil z jižního Libanonu. Na propuštění posledních 39 rukojmí měl velkou zásluhu americký prezident Ronald Regan, oba hlavní únosci nebyli roku 1985 ani zabiti, ani zatčeni.

Film pravdu v mnohém překroutil a upravil v americkém stylu

Snímek Delta Force začíná výbuchem vrtulníku uprostřed pouště. Jde o operaci Orlí spár, neúspěšnou vojenskou operaci USA, která měla ukončit íránskou krizi. Poté sledujeme Delta Force prchající z Teheránu, jedním z členů je i Chuck Norris. Ten o pět let později vidí v televizi únos letadla ATW. To pro něj představuje šanci pomstít se islámským bojovníkům, s nimiž nikdy předtím neměl šanci bojovat, i vrchním velitelům, které viní z přehmatů v Íránu.

Skutečná Delta Force ale stála během únosu letu TWA 847 stranou. Prezident Reagan odmítl dát jejich operaci zelenou. Nejmenovaný, neviditelný prezident ve snímku Delta Force takový problém nemá. Norris a jeho tým se stávají se hrdiny. Všechny padouchy zabijí a rukojmí bezpečně přivedou domů. Film končí doslova tím, že letadlo plné příslušníků Delta Force a zachráněných rukojmích popíjí Budweiser a zpívá „America the Beautiful“.

Zdroj: medium.com, rogerebert.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu