Děda, postrach rodiny: Průměrná rodinná komedie, kterou nedokázal pozvednout ani Robert De Niro či Uma Thurman

Snímek Děda, postrach rodiny začíná vtipným střetnutím seniora Eda v podání Roberta De Nira se skenerem v supermarketu. Supermarket zrušil všechny pokladní a Edovi, který chce zaplatit za nákup, se nedaří přimět pípající skener s hlasem Siri ke spolupráci. Nakonec odejde a potraviny ukradne. Ne proto, že by byl zloděj, ale protože je naštvaný a podrážděný celým systémem, na kterém supermarkety a konzumní společnost fungují. Tato úvodní scéna je bohužel zároveň jednou z nejlepších v celém filmu a jednou z mála, ve které můžete ocenit skutečné herecké umění Roberta De Niro.

Děda versus vnuk

O chvíli později je Ed ve svém poněkud zaneřáděném obývacím pokoji, usazený ve svém starém pohodlném  křesle. Zde mu z ničeho nic Uma Thurmanová v roli jeho dcery Sally oznámí, že je na čase, aby se svým životem něco udělal. Konkrétně, aby se nastěhoval k její rodině. I když s tím zpočátku nesouhlasí, nakonec se k dceři přesto nastěhuje a zabere pokoj jejího syna Petera, který právě nastoupil do šesté třídy. Ten se zrovna nachází v těžkém životním období. Když se navíc musí přestěhovat do podkroví, kde je nepořádek a myši, je na svého dědečka poněkud naštvaný. A tak začne válku. Děda se samozřejmě nevzdává a veškeré naschvály mu oplácí stejnou mincí.

Bláznivé nápady a naschvály, ale není to ono

Problém je, že snímek má daleko do vtipných momentů, které se vám vybaví například v souvislosti s filmem Sám doma. Navíc je od začátku jasné, že vše míří jen k předem jasnému konci filmu, který bude vrcholnou ukázkou toho, že dědeček s vnukem se ve skutečnosti mají velmi rádi. Kromě toho se navíc De Niro po úvodní scéně už vlastně nikdy skutečně nerozčílí. Bez ohledu na všechny naschvály a hlouposti, kterými mu jeho vnuk zpestřuje život.

Proč Vánoce?

Poslední kapku pak pro některé české diváky představuje typický americký happyend, který navíc snímek proměňuje ve vánoční film. Peterova mladší sestra totiž miluje Vánoce, i když nejsou Vánoce. A tak jí matka na její zářijové narozeniny uspořádá vánoční narozeninovou oslavu a zahradu promění ve vánoční království s falešným sněhem a typickými dekoracemi.

Zdroj: indiewire.com, imdb.com, hbogo.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu