Dánská dívka: Citlivý snímek o muži, který se před sto lety cítil lépe v ženských šatech než v pánském obleku

Malíř Einar Wegener je známý svými temnými, strašidelnými krajinami. Jeho žena Gerda je rovněž malířka, ale portrétistka. Jejich životy se změní, když jednoho dne Einar v šatech baletky sedí jako model pro její obraz. Právě od tohoto okamžiku se režisér Tom Hooper rozhodl začít vyprávět nelehký příběh o vnitřním dramatu, o proměně a procesu transformace, která byla možná jen díky bezpodmínečné lásce. Film inspirovaný stejnojmenným románem Davida Ebershoffa je ke zhlédnutí na HBO GO.

Zajímavý příběh vyprávěný s taktem a citem

Žena zrozená v mužském těle, Lili Elbe, tak se jmenuje Einarovo druhé já, které nad ním postupně přebírá vládu. Děj filmu Dánská dívka se odehrává na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století v Kodani a Paříži a vypráví příběh první transsexuálky v historii, která jako jedna z prvních experimentovala se změnou pohlaví pomocí chirurgického zákroku. Dokonalá režie Toma Hoopera a kamera Dannyho Cohena, vynikající herecké výkony proměňujícího se Eddieho Redmayna, který mimochodem o rok dříve získal Oscara za snímek Teorie všeho, a stále talentovanější Alicie Vikander jsou zárukou kvality i elegantního způsobu, jak vyprávět o bezpochyby choulostivém tématu, které je i dnes pro mnohé stále tabu.

Jak to bylo ve skutečnosti?

Jak román, tak film jsou inspirovány skutečným životním příběhem dánské malířky Gerdy Wegenerové a jejího manžela Einara. Potkali se během studií a v roce 1904 se vzali, Gerdě bylo v té době devatenáct, Einarovi dvacet dva. Do dámských šatů se Einar poprvé oblékl, aby zastoupil Gerdě chybějící modelku. Následně si uvědomil, že se v ženském oblečení cítí velmi dobře a postupně začal sebe sama vnímat spíše jako ženu. Od té doby byl manželčiným častým modelem. To, že jde ve skutečnosti o jejího manžela, se šokovaná veřejnost dozvěděla v roce 1913. Do té doby se všichni domnívali, že jde o Einarovu sestřenici.

V roce 1930 se Einar rozhodl podstoupit na klinice v Drážďanech sérii operací, které by z něj udělaly skutečnou ženu. Zemřel o rok později na komplikace způsobené transplantací dělohy. Dánský soud rovněž v roce 1930 v souvislosti s chirurgickými zákroky prohlásil jejich manželství za neplatné. Gerda se později znovu vdala, zemřela roku 1940.

Zdroj: historyvshollywood.com, cinematografo.it, hbogo.cz

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu