Dannyho parťáci: Proč Brad Pitt ve filmu neustále jí a kolik nabídli Julii Roberts za roli Tess?

Je to už 20 let, co Steven Soderbergh a George Clooney natočili remake klasického filmu Dannyho jedenáctka (Ocean’s Eleven) z roku 1960. Zatímco původní snímek se pyšnil takovými hvězdami, jako byl Frank Sinatra, Dean Martin či Sammy Davis, remake svedl na filmovém plátně dohromady George Clooneyho, Brada Pitta, Matta Damona a Julii Robertsovou.

Hvězd mohlo být ještě více

Právě hvězdné obsazení snímku bylo jednou z věcí, na které si Clooney a Soderbergh dávali opravdu záležet. Vzhledem k tomu, že oba měli v Hollywoodu velmi zvučné jméno a navíc Soderbough o rok dříve dosáhl velkých úspěchů se snímky Erin Brockovich a Traffic – Nadvláda gangů, většina oslovených hvězd jim tak roli přislíbila bez ohledu na to, že původní snímek z roku 1960 téměř nikdo z nich neviděl. Byli ale i takoví, které dvojice nepřesvědčila, jednalo se například o Johnnyho Deppa či Marka Wahlberga. Scott Caan a Casey Affleck podávají jako bratři Malloyovi skvělý výkon, původně ale Steve Soderbergh toužil po tom, aby je hráli Luke a Owen Wilsonovi.

Dannyho parťáci a Dannyho jedenáctka

Henry Silva a Angie Dickinson, kteří hráli významné role ve verzi filmu z roku 1960, se v remaku objeví v krátkých epizodkách. Když se podíváte pozorně, můžete je na krátký okamžik spatřit jako diváky na boxerském zápase. Jinak ale bylo ve snímku přímých odkazů na verzi filmu z roku 1960 jen velmi málo. Danny Ocean v podání George Clooneyho je například jedinou postavou z hlavního obsazení, která má společné jméno s postavou z původního filmu.

Jak originálně snížit výdaje

Velké množství hollywoodských hvězd samozřejmě kladlo na tvůrce filmu poměrně velké finanční nároky. Součástí Clooneyho plánu tak bylo přimět hvězdy, aby snížily své obvyklé platy tak, aby je mohl obsadit všechny. Clooney si nejprve snížil svůj vlastní plat a svých obvyklých milionových honorářů se následně zřekla většina herců.

Při náboru čerstvé držitelky Oscara za Erich Brockovich Julie Robertsové, která v té době požadovala 20 milionů dolarů za film, jí Clooney poslal scénář s poznámkou: „Slyšel jsem, že teď dostáváš 20 dolarů za film.“ Přiložena byla dvacetidolarová bankovka. Mimochodem Clooneyho šetření na platech hereckých hvězd snížilo rozpočet filmu na „pouhých“ 85 milionů dolarů. Snímek vzápětí vydělal 183 milionů dolarů na domácích tržbách z prodeje vstupenek. Celosvětové celkové tržby byly přes 450 milionů dolarů.

Brad Pitt, jídlo a chyby

Bratt Pitt ve filmu neustále jí. Důvodem bylo údajně to, že herci neměli během natáčení čas na jídlo, a herec se domníval, že takto si ztracený čas vynahradí. Nakonec to ale přispělo k tomu, že se ve filmu objevilo několik chyb. Například během scény, kdy hltá krevetový koktejl z poháru, se při střihu kamery pohár změní v talíř a pak zase v pohár.

Vliv teroristických útoků z 11. září

Snímek Dannyho parťáci byl jedním z filmů, které bylo nutné znovu sestříhat a upravit kvůli tehdejším útokům z 11. září. Jednou z lokalit, která se měla ve filmu objevit, byl hotel a kasino New York s typickým manhattanským panoramatem. Původně mělo místo ve filmu vybouchnout. Pro film natáčený před 11. zářím 2001 to nebyl problém. Film měl ale premiéru až v prosinci, což způsobilo, že tvůrci narychlo změnili hotel na pomyslné Xanadu.

Zdroj: rollingstone.com, bulletproofaction.com, hollywood.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu