Co je pravdy na politických konspiračních teoriích, které obklopily thriller Kandidát?

Jak těžké je udělat z bezvýznamného kandidáta z lidu do dvou měsíců skutečného prezidenta? Na to se můžete podívat v thrilleru Kandidát, který se dotýká i vysoké politiky na Slovensku. Není proto divu, že se před uvedením snímku do kin objevilo hned několik konspiračních teorií. Jak moc se však zakládaly na pravdě?

Ve filmu si zahráli i tvůrci knižní předlohy

Film byl natočen podle knižní předlohy. V době, kdy šel do kin tento thriller, dostal se do knihkupectví dotisk knihy, kterou vydalo nakladatelství IKAR. Napsali ji Maroš Hečko a Michael Havran. Tito spisovatelé si dokonce sami ve snímku zahráli. Jeden byl operující lékař, druhý oběť atentátu. Havran si zahrál nejdůležitější postavu celého filmu, ale paradoxně se ve snímku objeví jen minimálně.

Spisovatelé i filmaři chtěli lidem otevřít oči

Sám Hečko, když nesl svou knihu filmařům, byl velmi rád, že mu hned nabídli malou roli. Jednalo se mu nejvíce o to, aby tvůrci filmu zachovali cynizmus, se kterým chtěli oba autoři poukázat na to, jak naivně někdy lidé věří ostatním, bez toho, aby se vůbec nejdříve sami zamysleli a zvážili, zda ví, komu vůbec dávají svůj hlas v tak důležitých volbách.

Opravdu na filmaře tlačili vysoce postavení politici

To, na co chtěli autoři poukázat, však velmi vzalo za své, když se po uvedení snímku do kin objevilo hned několik konspiračních teorií. Podle nich bylo mnoho scén z filmu vystřižených. Měli se o to zasloužit jmenovitě tehdejší premiér Robert Fico a jiní vysoce postavení politici. Dokonce i různé finanční skupiny měly ovlivnit výslednou verzi filmu. Jak moc se však toto tvrzení přibližuje realitě, se veřejnost asi nikdy nedozví.

Na pár sekund se v thrilleru Kandidát dokonce objeví i v té době aktivní poslanec NRSR Martin Poliačik.

Zdroj: CSFD, Česká televize | foto: Continental Film

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu