Člověk: Svět uvnitř aneb zajímavá směs vědeckých poznatků na pozadí konkrétních lidských příběhů

Vytvořit zajímavý dokument, který osloví každého, je umění. O to větší v dnešní době, kdy nejrůznějších dokumentárních sérií existuje bezpočet. Zdá se, že novému seriálu, který pod názvem Člověk: Svět uvnitř nabízí Netflix, se to podařilo. Minisérii charakterizuje rovnováha mezi vzděláváním a zábavou i využívání zajímavých postupů k zaujetí diváka. Na co se jednotlivé díly zaměřují?

Poznejte tajemství fungování našeho nervového systému

První epizoda s názvem Reakce zkoumá nervovou soustavu, její vztah k mozku a snaží se vysvětlit složitou podstatu toho, proč reagujeme určitým způsobem, jak se můžeme vycvičit k vhodným reakcím a jak náš mozek posílá informace, téměř digitálně, přes páteř do všech bodů našeho těla. Mezi vědeckými poznatky se prolínají příběhy normálních lidí. Od boxerky se dozvíme o tréninku, svalové paměti a o tom, jak nám reakce typu „bojuj nebo uteč“ pomáhá přežít, od inženýra Andyho se pro změnu dozvíme o bolestech zad a ischiasu. V závěru epizody se seznamujeme s Jasonem Littlem, který přišel o ruku, a v souvislosti s jeho příběhem vidíme, jak probíhá výzkum nové protézy ruky.

Jídlo je svým způsobem naše palivo

Díl s názvem Pulz se zaměřuje na naše srdce a jeho fungování. Jedním z lidí, se kterým se v tomto dílu seznamujeme, je Steve Dean, řidič autobusu. Ten vysvětluje, jak se sám odvezl do nemocnice po infarktu. Uvědomění si své situace ho následně vede ke změně způsobu života. Třetí epizoda nazvaná Palivo zkoumá stravování a kulturu jídla, ale nakonec dospěje k závěru, že jídlo je pouze palivem. V této epizodě se setkáváme s jedním dálkovým běžcem a sledujeme jeho přípravu na extrémní běh. Pokud jste někdy přemýšleli o účasti na půlmaratonu či delším běhu, možná by stálo za to se na tento díl podívat. Později je zkoumán rovněž půst a některé náboženské obřady, které tento proces zahrnují.

Imunita jako naše zbraň

Část s názvem Obrana je zaměřena na náš imunitní systém a fungování. V Utahu se pak setkáváme s Cat Bigneyovou, která tráví dlouhou dobu v drsném prostředí pouště. Jak se dokáže bránit povětrnostním podmínkám a nebezpečím, která se v krajině vyskytují? Klíčem je její imunitní systém. Díl se věnuje i tak zvané pasivní imunitě, protilátkám předávaným z matky na dítě, které mu pomáhají přežít první měsíce života. Později v epizodě nahlédneme také do problematiky eboly a dalších infekčních nemocí, pozornost je věnována i rakovině a boji s ní. Pátá epizoda Smysly se soustředí na naše smysly a vše, co zahrnují. Poslední díl s názvem Zrození odhaluje tajemství dělohy a podstatu přitažlivosti. Dozvídáme se například to, jak důležitou roli v přitažlivosti mají hormony.

Zdroj: netflix.com, washingtonpost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu