Chyť mě, když to dokážeš: Co vše je ve filmu o slavném podvodníkovi pravda, a co nikoli?

Kriminální snímek Stevena Spielberga z roku 2002 má vše, co má správný hollywoodský velkofilm mít. Zajímavý a napínavý příběh, skvělé herce, především Leonarda DiCapria a Toma Hankse, a navíc inspiraci skutečným životním příběhem. Film byl totiž natočen na motivy stejnojmenné autobiografické knihy hlavního hrdiny Franka Abagnalea mladšího, jednoho z nejúspěšnějších podvodníků v americké historii. Jako u všech filmů inspirovaných skutečných příběhem se tak nabízí otázka, co vše je ve filmu pravdivé, a co si naopak tvůrci přimysleli či upravili.

Nepravda: agent Carl Hanratty

Jednou z důležitých postav filmu je agent FBI Carla Hanratty, který Franka sleduje. Carl se Frankovi dostane na stopu již na počátku jeho zločinecké kariéry a touží po jeho dopadení, zatímco Frank se zdá být vždy o krok napřed před zákonem. Po celý film tak spolu hrají jakousi hru na kočku a myš. Ve skutečnosti žádný Carl Hanratty neexistoval. V průběhu let bylo hned několik agentů, kteří měli za úkol Franka najít.

Pravda: podvody

K nejzábavnějším a nejnapínavějším aspektům filmu patří Frankovy odvážné a ambiciózní plány. To, co začíná jako vypisování šeků na vlastní přečerpaný účet, se rychle vyvine v propracované plány, v nichž se vydává za lidi na vlivných pozicích. V průběhu filmu tak Frank předstírá, že je pilotem, právníkem či lékařem. Pozoruhodné je, že skutečný Frank to dělal skutečně tak, jak je zobrazeno ve filmu. Vydával se například za studenta píšícího do novin, aby se dozvěděl co nejvíce o práci pilota, získal uniformu Pan American World Airways tím, že tvrdil, že ji ztratil.

Nepravda: Frank Abagnale starší

Ve filmu nezáří jen Leonardo DiCaprio v roli Franka a Tom Hanks v roli agenta Hanratty. Obdivuhodný je i výkon Christophera Walkena v roli Frankova otce. Poté, co sám přišel o bohatství a úspěch, zůstává Frank starší v kontaktu se svým synem, který se vydává na svá dobrodružství. Frank junior dokonce riskuje, že ho zatknou, aby mohl svého otce občas navštívit. Ve skutečnosti se Frank po svém útěku z domova s otcem už nikdy nesetkal.

Pravda: práce pro FBI

Po uplynutí určitého času ve vězení za Frankem Carl přijde se zajímavou nabídkou. Zařídil, že bude propuštěn, pokud bude souhlasit s tím, že bude pomáhat FBI při pátrání po podobných padělatelích a podvodnících, jako je on sám. S Carlem dokonce spolupracují a naváží přátelství. To, co vypadá jako typický hollywoodský happyend, byla ale opravdu pravda. Ve skutečnosti se nejedná o neobvyklou praxi, že FBI využívá zločince se specifickými schopnostmi k vyšetřování podobných zločinů. Je také pravda, že Frank nakonec spolupracoval s agentem, který ho zatkl.

Nepravda: způsob zatčení

Poté, co se Frank opět vyhne Carlovi a dalším mužům zákona, zamíří do Francie a ukryje se v rodném městě své matky. Carl ho však nakonec dostihne a přesvědčí ho, aby se vydal francouzským úřadům. Ve skutečnosti to bylo Frankovo sukničkářství, které ho nakonec dostalo do zajetí. Během pobytu ve Francii si ho všimla letuška, se kterou měl kdysi vztah, a informovala policii. Francouzské úřady ho zatkly, aniž by se na tom FBI podílela.

Zdroj: screenrant.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu