Churchill: Velikán, od kterého by se mohli učit mnozí dnešní politici

S postavou nejslavnějšího britského premiéra Winstona Churchila se setkáváme v celé řadě filmů a dokumentů. Není se čemu divit, protože jeho role ve světové historii je nezastupitelná. Před čtyřmi lety o něm vzniklo velmi působivé životopisné drama nazvané prostě –  Churchill.  Jak moc si na tuto významnou historickou osobnost pamatujete z hodin dějepisu a proč by byl skvělým politikem i v dnešní době?

Statečný a předvídavý muž s přirozenou autoritou

Poprvé na sebe Winston Churchill politicky upozornil ve třicátých letech, kdy na rozdíl od svých kolegů Nevilla Chamberlaina a Stanleyho Baldwina předvídavě odhadl, jakou hrozbu pro Evropu i celý svět německý nacismus představuje. Odmítal tak jimi praktikovanou politiku appeasementu a tvrdě kritizoval rovněž Mnichovskou dohodu. To, že měl pravdu, se naplno projevilo o několik málo let později. V roce 1940 se tak po odstoupení Chamberlaina stal poprvé premiérem.

Výjimečný řečník

Mnozí historici i politici dodnes vyzdvihují jeho neuvěřitelný řečnický talent. Do historie se zapsala především jeho slavná věta „Nemohu vám slíbit nic jiného než krev, dřinu, pot a slzy.“ Tato věta zazněla v jeho slavném projevu 13. května 1940, jehož cílem bylo vyburcování veřejnosti v době hrozící německé invaze. Mimo své projevy ale proslul i řadou bonmotů, kterými své okolí častoval.

Nestyděl se přijmout porážku

I přes to vše, co pro Británii v době druhé světové války vykonal, jeho konzervativní strana ve volbách v roce 1945 prohrála. Novým premiérem se tak stal Clement Attlee. I přes jistě nelehké osobní pocity ale Churchill zachoval svou tvář a porážku bez mrknutí oka přijal. Znovu se pak do křesla ministerského předsedy vrátil v roce 1951. Dobrovolně pak z funkce odstoupil o čtyři roky později, důvodem byl jeho pokročilý věk. I poté ale své zemi pomáhal, mladé královně Alžbětě II. například radil v otázkách zahraniční politiky.

Zdroj: history.com, winstonchurchill.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu