Chata: Horor o tom, co se může stát, když na odlehlé chatě v horách zůstane mladá žena s tragickou minulostí a nevlastními dětmi, které ji nenávidí

Severin Fiala a Veronika Franz se pět let po úspěchu snímku Dobrou, mámo vrátili ke společné práci a natočili mrazivý psychologický horor s názvem Chata. Snímek rakouské režisérské dvojice, která je spolu se Sergiem Cascim také autorem scénáře, udržuje diváka v pocitu neustálého napětí a úzkosti až do šokujícího finále. K působivosti filmu přispívá mnoho prvků, k jednomu z nejdůležitějších patří zcela jistě stále nejasnější hranice mezi realitou, vzpomínkami a šílenstvím.

Děti novou matku nechtějí přijmout

Když Richard opustí svou ženu Lauru kvůli jiné ženě, jsou jeho děti Aiden a Mia událostmi donuceny trávit s otcem a jeho novou láskou Grace téměř veškerý čas. Po tragické a traumatizující události jsou totiž svěřeny do otcovy péče. Ten se poté rozhodne, že všichni společně stráví nadcházející vánoční svátky v rodinném domě na samotě v horách. O vzájemné třenice není nouze hned od začátku. Bez ohledu na to, jak moc se žena snaží získat důvěru nevlastních dětí, ony se k ní chovají velmi nepřátelsky a považují ji za viníka rozpadu jejich rodiny.

Otec musí odjet…

Situace se výrazně zhorší, když se Richard musí vrátit do města za prací a Grace s dětmi zůstává sama. Obě děti pomalu odhalují veškerou svou nevraživost vůči Grace. Aiden se po většinu času zavírá ve svém pokoji, a když už musí, odpovídá jí jednoslabičně a jízlivě, zatímco Mia jí v gestu vzdoru ukazuje starý rodinný film, v němž byli šťastní, a tvrdohlavě prohlašuje, že je to její vánoční dárek pro otce. Zdá se, že ani jeden z nich není ochoten Grace přijmout. Ona se ale snaží s problémy vypořádat, jak nejlépe umí.

Minulost, na kterou nelze zapomenout

Není to však snadné, zvláště pro někoho s tak chatrným duševním zdravím, jako má ona. Grace totiž skrývá velmi ponurou minulost. Je dcerou vůdce jedné náboženské sekty a v dětství se stala svědkem jejich hromadné sebevraždy, ona jako jediná přežila. S touto událostí se nikdy zcela nevyrovnala a vzpomínky na ni ji neustále pronásledují. A naneštěstí pro ni jsou si této skutečnosti oba teenageři dobře vědomi a hodlají toho využít proti ní.

Jak to vše dopadne?

Předpoklady snímku jsou tedy jasné: opuštěný dům kdesi v lesích a horách, neustále zmítaný ledovým větrem a ponořený do sněhu, ze kterého není možné uniknout, a labilní žena, která se potýká s velkým citovým vypětím a nevlastními dětmi, které k ní chovají hlubokou zášť a chtějí se jí nějak pomstít. K tomu je třeba připočíst také skutečnost, že Richard dá Grace před odjezdem nabitou zbraň, pro případ nutné sebeobrany…

Zdroj: netflix.com, cinematographe.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu