Četník ze Saint Tropez: Ludovic Cruchot navždy změnil jeden francouzský přístav

Pro většinu dnešních návštěvníků je Saint Tropez kouzelné především svým malebným přístavem, který je zajímavou směsí velkých lodí, moderních plachetnic i tradičních rybářských člunů. Vše je navíc lemované rušnými kavárnami a restauracemi. Pro mnoho Francouzů ale existuje také nostalgická asociace s francouzským filmem a hudbou. Na přelomu 50. a 60. let se Saint Tropez rychle rozvíjelo a z malé, relativně neznámé rybářské vesničky se stalo místem, kam se především v letních měsících sjížděly filmové a hudební hvězdy. K popularitě významně přispěla také série filmů o místních četnících s Louisem de Funès v hlavní roli.

Zrodila se legenda

Velká část natáčení se odehrávala ve skutečné četnické stanici, která se nachází nedaleko centra. První film Četník ze Saint Tropez byla relativně skromná komedie. V roce 1964 ale mnohonásobně překonala očekávání a vytvořila filmovou legendu. Díky tomuto filmů tak všichni známe charakteristickou čepici a uniformu místních četníků. Četníci jsou vlastně součástí francouzské armády, jinými slovy polovojenské jednotky. V srdcích Francouzů mají své místo, něco jako „bobbies“ ve Velké Británii. Louis de Funès postavu četníka ve francouzské společnosti 60. let zviditelnil a prostřednictvím Cruchota z něj udělal specifický typ hrdiny.

Muzeum vás přenese zpátky v čase

Spojení komedie s četníky na místě jako bylo Saint Tropez v šedesátých letech, byl mistrovský tah. K tomu si připočtěte francouzská auta té doby, legendární Citroen 2CV, otevřené Mehari či dodávku Renault Estafette, nádherné jachty a motorové čluny a kromě četníků další vysoce respektované postavy francouzské společnosti – jeptišky. O tom, že obliba četníků ze Saint Tropez se nemění ani dnes, svědčí i to, že v roce 2016 bylo v původní budově četníků otevřeno muzeum.

Nejen četníci

V průběhu let 1964 až 1982 bylo v Saint Tropez natočeno celkem šest četnických snímků, Četník ze Saint Tropez, Četník v New Yorku, Četník se žení, Četník ve výslužbě, Četník a mimozemšťané a Četník a četnice. Kromě toho se zde ale v padesátých a šedesátých letech natočila i řada dalších známých a úspěšných filmů, například … a bůh stvořil ženu s Brigitte Bardot v hlavní roli nebo Bazén s Romy Schneider a Alanem Delonem.

Zdroj: sainttropeztourisme.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu