Český krátký animovaný film Dcera bude bojovat o Oscara

Letos se bude konat již 92. ročník slavnostního vyhlášení Cen akademie neboli Oscarů. Česká republika chtěla zabojovat se snímkem Nabarvené ptáče, ten se ale do konečných nominací nedostal. Přesto své želízko v ohni na nejprestižnějších filmových cenách mít budeme. Animovanému filmu Dcera budeme držet palce.

Mladá naděje

Krátký animovaný film Dcera je dlouhý 15 minut a režírovala jej mladá studentka pražské FAMU Daria Kashcheeva. Ta se svým dílem slaví úspěchy na světových festivalech a v říjnu dokonce převzala cenu studentského Oscara. Animátorka si samotné natáčení filmu sama vůbec neulehčovala a experimentovala s pohybem kamery.

Příběh tohoto krátkého filmu vypráví o vztahu otce a jeho dcery, kterým vázne komunikace, a jsou neschopni spolu mluvit. Snímek Dcera bude také uveden do české kinodistribuce. Stane se tak letos na jaře a společně s ním budou uvedeny i další úspěšné animované filmy studentů pražské FAMU.

České krátké animované filmy

Daria Kashcheeva už teď také pracuje na svém absolventském projektu, který plánuje dokončit v průběhu roku 2021. Ona ale není naší jedinou mladou nadějí. Naposledy se do užšího výběru na Oscarech dostal jiný krátký animovaný film z Česka. V roce 2016 to byl snímek Happy End od režiséra Jana Sasky, který taktéž studoval pražskou FAMU. Zatím jedinou zlatou sošku vybojoval v kategorii Nejlepší krátký animovaný film, v roce 1998 režisér a animátor Jan Jaroslav Pinkava. Snímek Gerriho hra produkovala dokonce slavná americká společnost Pixar.

Slavnostní ceremoniál předávání 92. Cen akademie se bude konat již v neděli 9. února večer. U nás to bude pondělí 10. února ráno. I letošní ročník bude bez moderátora. Budeme držet palce, aby Dcera svého Oscara vybojovala.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu