Český film Protektor se ucházel o Oscara. Jeho náklady byly dvojnásobné oproti jiným českým snímkům

Rozhlasový reportér Emil Vrbata má za manželku slavnou herečku Hanu. Když však přijde temná doba protektorátu, je Hana obviněna za své židovské předky. Emil se navzdory problémům v manželství snaží vztah zachránit a stává se hlasem německé propagandy, zatímco potlačuje vlastní sebeúctu.

Když však jednoho dne ve spěchu od milenky ukradne kolo, z rozhlasu zní, že Heydrichův atentátník ujíždí na bicyklu. V tu chvíli se Emilovi obrací svět vzhůru nohama a začíná jeho zběsilý závod o život, svou sebeúctu i lásku manželky.

Film byl dotočen na konci roku 2008

Zatímco poslední klapka snímku Protektor padla 11. listopadu 2008, poprvé diváci mohli vidět trailer k filmu až 6. července 2009. Bylo to při příležitosti 44. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byl mimo traileru představen i plakát. Ten připravil známý výtvarník Aleš Najbrt.

Rozpočet na natočení snímku byl velmi vysoký

Kvůli očekávání skvělého výsledku a velkých požadavků ze stran scénáristů byl rozpočet na natáčení i následnou produkci stanoven dvojnásobný oproti běžným českým snímkům podobného charakteru. Výdaje filmu se tak dostávají až k 61,5 milionům.

Scénáristé měli velké problémy s hledáním správných lokací

Vybrat správné místo pro natočení jednotlivých scén pro historický film není tak snadné, jak se může zdát. Největší problém filmovému týmu způsobila rekonstrukce historické budovy českého rozhlasu. Naopak velmi zachovalá byla budova Radiotrhu, která je v těsné blízkosti židovského koncentračního tábora určeného pro transport do Terezína.

Úspěch filmu Protektor podtrhla mnohá ocenění

Díky skutečně povedenému snímku a odrazu temné doby se povedlo filmu získat Českého lva v roce 2009 za celý film, režii i scénář. Své ocenění získala také Jana Plodková za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, nechyběl úspěch za hudbu i střih. Snímek byl také nominován na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů.

Film Protektor získal také cenu českých filmových kritiků Kristián. Všechna tato ocenění svědčí o skutečně povedeném snímku s dobrým hereckým obsazením i celkovým zpracováním.

zdroj: csfd.cz, kinobox.cz

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu