Černý tulipán: Alain Delon poprvé jako maskovaný hrdina. Také vám v lecčem připomíná Zorra?

Černý tulipán stylová, elegantní, vznešená a tajemná květina i hlavní hrdina ve stejnojmenném filmu. Historicko-romantický snímek, od jehož premiéry uplynulo již padesát sedm let, se dodnes těší popularitě. Velkou zásluhu na tom má především jeho hlavní představitel Alain Delon.

Černý tulipán, nebo Zorro?

Jakmile Alaina Delona ve filmu v roli tajemného Černého tulipána spatříte, pravděpodobně se vám okamžitě vybaví i jiný slavný hrdina, kterého shodou okolností herec ztvárnil o jedenáct let později, Zorro. Navíc díky svému mládí, Delonovi bylo v době natáčení 29 let, je jako Černý tulipán na vrcholu svých sil a přitažlivosti. Můžeme tak říci, že pro mnohé fanynky je tato „raná verze Zorra“ v mnohém lepší než originál.

Inspirace Dumasem je jen velmi malá

Film z roku 1964 režíroval Christian-Jaque. Kromě Alaina Delona v dvojroli Guillauma a Juliena de Saint-Preux byla ženskou hvězdou filmu italská herečka Virna Lisi jako Caroline Plantin. Zajímavostí je, že i když snímek svým názvem odkazuje na slavný román francouzského spisovatele Alexandra Dumase, nemá film s knihou téměř nic společného. Liší se místo, historická doba i děj. Vzhledem k tomu, že šlo o francouzsko-italsko-španělský snímek, většina venkovních scén se natáčela ve Španělsku.

Francouzská verze Robina Hooda

Ve filmu Černý tulipán se ocitáme v předvečer Velké francouzské revoluce v roce 1789, kdy se poblíž vesnice Roussillon objevuje francouzský Robin Hood. Nový miláček lidu nosí masku a říká si podle květiny, kterou zanechává na místě činu. Mezi lidmi je tak znám jako Černý tulipán. Díky své odvaze a šermířským schopnostem se pouští do různých hrdinských činů, okrádá bohaté šlechtice a to, co ukradl, následně rozdává chudým rolníkům. Jeho sláva roste a šlechtici z okolí se snaží podniknout kroky, které by mu v jeho činnosti zabránily. Nebo lépe, které by vedly k jeho zajetí.

Černý tulipán je poté při jednom střetu zraněn a odvezen do malé vesnice, kde se o něj starají místní obyvatelé, kteří se ho zároveň snaží skrýt před pronásledovateli. Ukáže se ale, že Černým tulipánem není nikdo jiný než místní šlechtic, hrabě Guillaume de Saint Preux. Jako ve všech podobných filmech vedle intrik, konspirací a pomsty samozřejmě nechybí ani láska a šťastný konec.

Zdroj: imdb.com, lujuba.cc

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu