Cenami ověnčená Bokovka rychle vydělala 30 milionů dolarů. Parodie na film se objevila i v Městečku South Park

Film Bokovka získal mnoho nominací na nejprestižnější ceny kinematografie, z nichž mnohé proměnil. O hlavní roli se ucházel George Clooney, režisér však nakonec vybral méně známého herce. Film jen za první 3 měsíce od uvedení v Americe vynesl svým tvůrcům slušných 30 miliónů dolarů.

Romantické road movie

Dramatická komedie a romantické road movie Bokovka režiséra Alexandera Paynea je zasazeno do vinic v Santa Ynez Valley. Dva dávní přátelé se rozhodnou, že se týden před svatbou jednoho z nich vydají na cestu do vinic, aby se zúčastnili ochutnávky vín. Ti dva by přitom nemohli být odlišnější – jeden z nich je rozvedený ustaraný škarohlíd, a druhý bývalý herec a donchuán. Jak dopadne jejich jízda za ochutnávkou vín a svobodou? Najdou nemožnou cestou zpět do mladických let?

Oceňovaný film

Film Bokovka proměnil jednu z pěti nominací na Oscara, a to za nejlepší adaptovaný scénář. Snímek obdržel i dva Zlaté glóby. Kromě ceny BAFTA za nejlepší adaptovaný scénář byl pak ověnčen i několika dalšími cenami, jako například ceny New York Film Critics Circle nebo Florida Film Critics Circle Awards.

Parodie na film v South Parku

Animovaný seriál Městečko South Park, vytvořený pro televizní stanici Comedy Central, je známý tím, že si rozhodně nebere servítky a dělá si legraci ze všech a ze všeho. Drsný jazyk a humor, kterému není nic svaté, si v jednom ze svých dílů vzal na paškál i film Bokovka. Scéna ze čtvrtého dílu 13. série je toho jasným důkazem. Díl nazvaný „Eat, Pray, Queef“ odkazuje na film tím, že jej prachsprostě paroduje. Objevuje se tam Terrance a Philip, kteří cestují se sestrami Píčoprdovými.

Film vydělal slušný balík

Pohodová road movie, jejíž rozpočet byl 16 miliónů dolarů, nakonec několikanásobně překonal očekávání. Celkové tržby v Americe se vyšplhaly na 71 miliónů dolarů, a snímek celosvětově vydělal necelých 110 miliónů dolarů. Během prvního víkendu po uvedení, v říjnu roku 2004, se promítal jen ve čtyřech kinech. A i přesto získal neuvěřitelných 207 tisíc dolarů ze vstupného. Protože byl divácky velmi úspěšný, rozšiřoval se i počet kin, kde byl uveden. Zanedlouho – konkrétně po pouhých 3 měsících – film vydělal slušných 30 miliónů dolarů.

Requiem pro panenku: Hrzánová v ohrožení života a co na film říká Eva Kováčová, skutečná Marika?

Uvěřitelný příběh a dobře zpracované téma

Diváci i kritikové se shodují v jednom – filmů s tématikou krize středního věku již bylo natočeno více než dost. Tento však má své kouzlo. Je propracovaný, a to nejen díky tolik oceňovanému scénáři Alexandra Payna, ale i kvůli skvělému výkonu herce v hlavní roli se stal příběh uvěřitelný a působí autenticky. Film má své nepopiratelné kouzlo.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu