Snímek Cellular svým způsobem připomíná jiný film, ve kterém hrál telefon důležitou roli – Telefonní budka. Thriller z roku 2002 pojednával o psychopatovi, který Colinu Farrellovi vyhrožuje smrtí, pokud opustí telefonní budku na Manhattanu. Ve filmu Cellular z roku 2004 se Chris Evans zoufale prohání po celém Los Angeles, když se snaží udržet na mobilním telefonu rozhovor se ženou, která tvrdí, že byla unesena. Na obou projektech spolupracoval scenárista Larry Cohen.
Napětí od začátku až do konce
Zápletka filmu Cellular zní jako trik. Překvapivé je, jak je za daných okolností přesvědčivý a jak ochotně jako diváci tuto premisu přijímáme a necháváme se do ní vtáhnout. Film je zručně vymyšlený, napůl věrohodný a dobře zahraný. Řemeslná zručnost spočívá v detailech, včetně překvapivého množství různých způsobů, jakými může mobilní telefon fungovat.
Kim Basingerová hraje Jessicu, středoškolskou učitelku přírodních věd, kterou unesou násilníci a vězní ji na půdě. Muži, kteří ji unesli, chtějí něco od jejího manžela, něco, o čem ona nic neví. Vědí, kam chodí její malý syn Ricky do školy, a plánují unést i jeho.
Únosci jsou drsní muži, zejména jejich chladný vůdce Greer, kterého hraje Jason Statham. Protože Jessice dovolili, aby je viděla, předpokládá, že ji nakonec zabijí.
Na půdě je nástěnný telefon, který únosce rozbije na kusy. Jessica ale dokáže některé součástky opět složit dohromady a uskutečnit náhodný hovor. Dovolá se Ryanovi, kterého hraje Chris Evans.
Ten jí zpočátku nevěří, když říká, že byla unesena, v jednu chvíli ji dokonce nechá čekat. To je součást strategie filmu, která spočívá v budování naší frustrace vytvářením jedné uvěřitelné překážky za druhou.
Jessica ho prosí, aby nezavěšoval, aby jí věřil natolik, že předá svůj mobil policistovi. Něco v jejím hlase ho přesvědčí. Vejde na policejní stanici a předá telefon policistovi jménem Mooney.
Herecké obsazení
Kim Basingerová, která vždycky uměla působit zranitelně, je zde ideálně obsazená a mladý Chris Evans má hvězdnou roli. Skutečnou „šťávu“ dodává filmu William Hall Macy jako zarputilý policista a Statham jako vůdce únosců. Všichni herci své role ztvárnili věrohodně a chovají se tak, jak si myslíme, že by se jejich postavy asi chovaly, čímž zachraňují film před dojmem typického akčního filmu.
Překvapení ve filmu, když už přijdou, většinou dávají smysl. Když se dozvíme, kdo jsou únosci a co chtějí od manžela Jessicy, nezdá se to být příliš přitažené za vlasy.
Kdo by před 20 lety řekl, že se mobilní telefon dá využít tolika způsoby?
Ano, akční scény a honičky ve filmu jsou poněkud přehnané, ale geniální na filmu je způsob, jakým využívá mobilní telefony a lidi, kteří je používají. V jednu chvíli Ryan dostane varování o vybité baterii. Zoufale potřebuje nabíječku, takže se samozřejmě ocitne v obchodě s mobilními telefony, kde je s povýšeností instruován, aby si vzal číslo a počkal na své místo ve frontě.
A pak jsou tu způsoby, jak lze telefony používat i k jiným věcem než k telefonování. Způsoby, jakými mohou uchovávat důkazy, vést záznamy o zpětných hovorech, fungovat jako nouzový poplašný systém, předávat nechtěné informace, nebo dokonce prozradit samy sebe.
Zdroj: imdb.com, theguardian.com