Čelisti: Věděli jste, proč se žralok v prvním dílu objevil až téměř na konci filmu a proč ekologové nebyli z filmu vůbec nadšení?

První snímek s názvem Čelisti se objevil již před více než čtyřiceti pěti lety. Velmi rychle se stal jedním z nejvýdělečnějších amerických filmů všech dob. Kromě toho, že do kin nalákal miliony diváků, mnohé rovněž málem navždy odradil od dovolené na pláži. Tak působivý byl film režírovaný Stevenem Spielbergem s Royem Scheiderem, Robertem Shawem a Richardem Dreyfussem v hlavních rolích. Již o tři roky později tak vznikl druhý díl a v osmdesátých letech pak následovaly další.

Původně měli ve filmu účinkovat opravdoví žraloci

Jednou z největších zajímavostí, která se k filmu vztahuje, je to, že tvůrci prvního snímku nejprve uvažovali o tom, že pro účelu filmy vycvičí skutečného velkého bílého žraloka. Provedli dokonce i několik pokusů, ale poměrně rychle se ukázalo, že tudy cesta nepovede. Muselo se tedy vymyslet jiné řešení. Steven Spielberg nakonec rozhodl, že pro film se postaví tři obří robotičtí žraloci.

Když byli ale tito žraloci vyrobeni a byly natočena většina scén, Spielberg po jejich zhlédnutí nebyl spokojen. Měl pocit, že žraloci nevypadají dostatečně reálně, a okamžitě je tak vystřihl z prvních osmdesáti minut filmu. Toto rozhodnutí mělo ve skutečnosti na film velmi pozitivní vliv. Pomohlo neuvěřitelným způsobem k vybudování napětí.

Žralok není velryba

Steven Spielberg byl v roli režiséra překvapivě až druhou volbou. Původně měl film natáčet Dick Richards. Po schůzce s producenty a vedením studia byl ale vyhozen. Richards totiž celou dobu přemýšlel o žralokovi jako o velrybě. Tento omyl vyšel najevo hned při vysvětlování úvodní scény filmu. Richards řekl, že v jeho úvodním záběru by se kamera vynořila z vody, aby ukázala město, a pak by se z vody vynořila i „velryba“.

Masová hysterie ohledně žraloků

Po uvedení filmu do kin v roce 1975 zachvátila veřejnost masová hysterie a v Americe došlo ke stovkám incidentů s údajnými žraloky. Například pláž v jižní Kalifornii museli zcela vyklidit kvůli žralokům, kteří byli spatřeni ve vodě. Později se ukázalo, že se jedná o skupinu delfínů. Na Floridě bohužel došlo k něčemu ještě dramatičtějšímu. K břehu připlul mladý vorvaň trpasličí a následně byl ubit k smrti lidmi, kteří byli přesvědčeni, že jde o žraloka. Bohužel takovýchto omylů, které stály život mnoho nevinných živých tvorů, nebylo málo.

Skutečné Čelisti v Egyptě

Čelisti v reálném v podstatě ožily o několik desetiletí později. V roce 2010 postihla egyptské letovisko Šarm aš-Šajch série útoků žraloků na turisty. Místní policie se zřejmě lidově řečeno rozhodla použít Čelisti jako vzor, jak reagovat. Úřady zpočátku problém popíraly a odmítaly uzavřít jakékoli pláže. K uzavření došlo až poté, co se stal útok v blízkosti pobřeží… přesně jako ve filmu. Následně pak zabili „špatného“ žraloka a pláže za vydatné publicity znovu otevřeli. Hádejte, co se stalo potom? Ano, žralok zabiják znovu udeřil.

Zdroj: edfilmfest.org.uk, moviefone.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu