Captain Marvel aneb Důkaz, že i žena může být filmovým superhrdinou

Co mají společného Superman, Batman, Spider-Man či Iron Man? Kromě výjimečných schopností, dvojí identity a konání dobra také to, že jsou to muži. Musí být superhrdina ale vždy pouze muž? Nemusí! Skvělým příkladem ženské supersíly je Captain Marvel. Není se tedy čemu divit, že už jen tímto film vzbuzoval mnoho očekávání.

Nostalgie devadesátých let

Ve filmu se Captain Marvel dostává na naši planetu, kde pátrá po své minulosti. Kdysi totiž bývala důstojnicí amerického letectva Carol Danversovou. Časově je snímek umístěn do poloviny devadesátých let, což s sebou přináší určitou nostalgii, například když divák ve filmu vidí tehdejší počítače či oblíbené videokazety. Navíc i styl filmu odpovídá akčním filmům a sci-fi snímkům té doby.

Superžena, která zůstává ženou

V hlavní roli Captain Marvel exceluje Brie Larson. Ta dokázala hlavní postavu ztvárnit tak, že není prvoplánově neporazitelná ani nesmyslně sexy, čehož se někteří obávali. Brie přistoupila k roli opravdu pečlivě, velmi tvrdě se na ni fyzicky připravovala. Absolvovala kurzy juda, kick-boxu i jiu-jitsu. Film nenarušuje ani žádný milostný vztah, do kterého by se superhrdinka zapletla. „Reálnost“ superhrdinky možná souvisí s tím, že za Captain Marvel stojí známé režisérské duo, jehož jednu polovinu tvoří Anna Boden. Mimochodem s Captain Marvel se můžete setkat i ve společnosti dalších superhrdinů ve snímku Avengers.

Jakými schopnostmi Captain Marvel disponuje?

Na závěr si pojďme shrnout, co vlastně z Carol dělá superhrdinku. Obecně lze říci, že se jedná o klasickou kombinaci síly, odolnosti, rychlosti a obratnosti. To, co ji ale od ostatních superhrdinů odlišuje, je schopnost absorpce anergie. Captain Marvel totiž dokáže absorbovat a shromažďovat energii, kterou je zasažena, a následně ji využít tak, jak zrovna potřebuje. Energii tak používá například k přeměnám svého zevnějšku, urychlení léčby svých zranění i k boji. K dalším jejím schopnostem patří vystřelování paprsků světla ze svých rukou a samozřejmě také létání.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu