Bullittův případ: Steve McQueen, přitažlivá atmosféra a automobilová honička považovaná za jednu z nejlepších v historii kinematografie

V roce 1968 vtrhl populární americký herec Steve McQueen do kin s akčním filmem Bullittův případ. Snímek vzbudil ihned velký ohlas u diváků i kritiky a během let se stal jedním z kultovních kriminálních filmů. Nezapomenutelná je především automobilová honička v kopcovitých a klikatých ulicích San Francisca.

Kriminálka starého stylu

Režisér Peter Yates snímek postavil na dvou věcech, výjimečném scénáři Alana R. Trustmana a Harryho Kleinera a přítomnosti Steva McQueena v nejlepší formě v titulní roli nekompromisního policejního detektiva Franka Bullita. Zajímavým způsobem pracoval též s násilím, které je izolováno v krátkých, šokujících momentech, které slouží příběhu, ale nejsou mu na škodu. McQueen, mladý poručík detektivní služby v San Francisku, je kapitánem Simonem Oaklandem pověřen ochranou klíčového svědka v podání Pata Renelly. Tento chicagský gangster má na nadcházejícím slyšení senátního podvýboru svědčit proti syndikátu Roberta Vaughna, ambiciózního politika, jehož krédo je shrnuto do věty: „Poctivost je něco, co se prodává veřejnosti“.

Když do hotelového pokoje, kde je Renella ukrytý, vniknou najatí zabijáci a brokovnicí zastřelí jeho i McQueenova mladého asistenta Carla Reindela, Vaughn přijíždí do nemocnice s pohotovými novinářskými fotografy, odhodlán zachovat si tvář a zdokumentovat důkazy o svém avizovaném „překvapivém svědectví“ pro výbor. McQueen využije svého pověření a vydá se odhalit Vaughnovu dohodu se svědkem a vypátrat vrahy, přičemž zatají, že svědek na následky zranění zemřel. Při pátrání po stopách mrtvého se McQueen dozví, že hlídal nesprávného muže, zjistí jeho totožnost a nakonec dopadne skutečného zločince Victora Taybacka.

Ikonická honička v Lombard Street

Během jedenáctiminutové honičky je McQueen střídavě pronásledován a pronásleduje dvojici zabijáků. Během honičky projíždí i ikonickou klikatou silnicí Lombard Street. Ve skutečnosti touto ulici při natáčení projížděli osmkrát, neboť ulice je velmi krátká. Steve McQueen řídí Ford Mustang 390 GT a jeho protivník v podání Billa Hickmana Dodge Charter 440. Oba herci před natáčením absolvovali speciální trénink. McQueen byl natolik pyšný, že vůz řídí sám, že při natáčení seděl co nejblíže u okénka, aby bylo dobře vidět, že scénu netočil s kaskadérem.

Vše je natočeno ve skutečně vysokých rychlostech a vrcholí velkolepým výbuchem, kdy auto zabijáků prorazí čerpadla a nádrže benzinové pumpy a McQueenův vůz klouže přes všechny pruhy rušné dálnice. Doprostřed této dechberoucí montáže, která je vrcholem důsledně brilantní technicolorové fotografie Williama A. Frakera a filmového střihu Franka P. Kellera, se Yatesovi navíc podařilo zakomponovat i krátké střípky dokumentující lidskost a starostlivost jinak nekompromisní McQueenovy postavy.

Tato postava byla částečně utvořena na základě Davea Toschiho, jednoho ze sanfranciských detektivů, který měl na starosti vyšetřování případu Zodiac. Mimochodem Ford Mustang, použitý při natáčení, se v roce 2020 prodal na aukci na Floridě za 3,4 milionu dolarů, a stal se tak nejdražším prodaným Fordem Mustang v historii.

Zdroj: imdn.com, cinephiliabeyond.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu