Bohemian Rhapsody: Snímek, který znovu oživil hudební fenomén jménem Freddie Mercury

Skupina Queen je mnohými považována za jednu z nejlepších hudebních skupin všech dob. Příběh Freddieho Mercuryho, a jeho skupiny tak filmaře lákal již velmi dlouho. Vytvořit přesvědčivý film, který by byl důstojným odkazem skupiny a zároveň se nevyhýbal mnoha kontroverzním tématům, se kterými je skupina spojena, není jednoduché. Tvůrci snímku Bohemian Rhapsody se ale svého úkolu zhostili více než důstojně. Důkazem je úspěch u diváků i mnoho filmových cen.

Během koncertu Live Aid Freddie o své nemoci ještě nevěděl

I když v mnohém je film věrný a pravdivý, jsou samozřejmě věci, které si tvůrci poupravili tak, aby snímek působil působivěji a emotivněji. Jedním z největších odklonů od reality je především to, že ve filmu Freddie řekne ostatním členům o své nemoci před koncertem Live Aid ve Wembley. Ve skutečnosti se ale sám Mercury o to, jakou nemocí trpí, dozvěděl až dva roky po koncertě a svým blízkým to pak řekl ještě později. Publiku tuto smutnou skutečnost dokonce oznámil veřejně pouze den před svou smrtí. I když se o stavu slavného zpěváka samozřejmě již delší dobu diskutovalo. Skutečností ale byly problémy s hlasem, které Freddie před vystoupením měl, trpěl totiž krvácení hlasivek a lékaři mu původně nedoporučovali vůbec zpívat.

Mimochodem koncert Live Aid v anglickém Wembley patří k vrcholům filmu. Zajímavostí je, že tato velmi náročná část byla jednou z prvních, která se natáčela. Je až s podivem, jak realisticky celý koncert působí navzdory tomu, že herci v té době ještě nebyli tak zvaně společně sehraní.

Queen se nikdy nerozpadli

Další důležitou skutečností, kterou si filmaři poupravili, byl fakt, že se na začátku osmdesátých let skupina rozpadla a viníkem byl více méně Freddie. Ve skutečnosti se skupina v roce 1983 dohodla, že si dají na chvilku pauzu. Všichni členové se totiž cítili vyhořelí a chtěli si vyzkoušet i určité sólové projekty. Zůstali ale spolu dále ve styku a následující rok, když si odpočinuli, zase začali hrát.

Co vše bylo jinak

Další nepřesnosti se týkají i toho, že se svou dlouholetou partnerkou Mary Austinovou se Freddie ve skutečnosti seznámil, až když už byl členem skupiny. Nikoli v den, kdy se připojil ke kapele. Postava hudebního producenta EMI Raye Fostera, který pochybuje o tom, že Queen budou úspěšní, ve skutečnosti neexistovala. Tvůrci filmu rovněž vyhrotili rozchod Freddieho s manažerem Johnem Reidem, nebyl zdaleka tak vyhrocený, jak je ukázáno ve filmu. Podobně Freddie nepotkal svého životního partnera Jima Huttona jako číšníka na party, kterou organizoval u sebe doma. 

Jak to, že filmový Freddie zpívá skoro jako skutečný?

Zvuková stránka filmu byla samozřejmě naprosto stěžejní. Proto, aby zpěv Freddieho působil co možná nejreálněji, výsledný hlas tvůrci vytvořili namixováním zpěvu herce Ramiho Maleka, zpěváka Marca Martela, o kterém se ví, že se má hlas velmi podobný tomu, jako měl Freddie, a v neposlední řadě do mixu přidali i skutečný zpěv Freddieho.

Milovník koček

I pro některé skalní fanoušky skupiny Queen bylo překvapením, že Freddie měl opravdu velmi rád kočky. Tato láska k těmto čtyřnohým miláčkům se zrodila v době, kdy žil s Mary Austinovou, a trvala po zbytek života. V některých okamžicích s ním domácnost sdílelo až deset koček.

Zdroj: slate.com, historyvshollywood.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu