Bob Ross: Šťastné náhody, zrada a chamtivost

Dokumentární film Bob Ross: Šťastné náhody, zrada a chamtivost se snaží divákům přiblížit život, umění a „kontroverzní posmrtný boj“ tohoto malíře a učitele umění, který v osmdesátých letech proslul svým televizním pořadem The Joy of Painting, ve kterém diváky během půl hodiny učil, jak rychle a jednoduše s pomocí své představivosti namalovat uklidňující olejomalbu. Jeho videa jsou na Youtube velmi populární dodnes.

Radost ze života prostřednictvím obrazů

Při malování používal techniku nazývanou „Alla prima“, během které se barva nanáší na stále mokrou barvu předchozí vrstvy. To významně zkracuje čas zhotovení, a Rossovi tato technika umožňovala dokončit obraz na televizních obrazovkách do 30 minut. Bob Ross uváděl populární pořad The Joy of Painting na stanici PBS jedenáct let, od roku 1983 do roku 1994. Za tu dobu natočil neuvěřitelných 403 epizod plných nejen malování, ale také životních mouder a optimismu.

Stinná stránka úspěchu

Snímek diváky provází Rossovým životem, včetně podrobností o jeho působení v letectvu a formativních letech na Aljašce, které ho přivedly k vášni pro malování a ke spojení s umělcem Billem Alexanderem. Jeho malířský styl „mokré na mokré“ a jeho televizní pořad Kouzlo olejomalby měly na Rosse obrovský vliv. Dokument líčí i jeho seznámení s Annette Kowalski, která ho poté, co se účastnila jedné z jeho lekcí malování, oslovila s tím, že by si měl založit firmu a věnovat se učení malířství jako podnikání. Firma se stala i vzhledem k televiznímu pořadu velmi úspěšnou. Když ale Bob Rosse v roce 1995 zemřel na rakovinu, začal o jeho obchodní impérium nelítostný boj.

Mozaika záběrů a zajímavých informací

I když se v dokumentu před kamerou nikdo z rodiny Kowalských neobjeví, je zřejmé, kdo za ním stál. Dokumentární snímek je zajímavou mozaikou záběrů z The Joy of Painting, z různých vystoupení v talk show, interview s jeho spolupracovníky i rodinou, především s jeho synem Stevem, který odhaluje například i tajemství ikonického afro účesu svého otce.

Zdroj: netflix.com, hollywoodreporter.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu