Bitva o Británii a Stíhači Red Tails aneb Váleční piloti druhé světové války jako filmoví hrdinové

I když od konce druhé světové války uplyne za pár dní již sedmdesát šest let, a bylo tak o ní řečeno už mnoho, stále nás její téma zajímá a láká. Dokladem toho jsou i stovky filmů a dokumentů, které se problematikou druhé světové války zabývají. Jedním z nejznámějších je například legendární film z roku 1969 Bitva o Británii, naopak jedním z ne tak známých novějších filmových počinů jsou Stíhači Red Tails z roku 2012.

Red Tails a problém Afroameričanů v americké armádě

V americké armádě vždy existovaly a dodnes existují určité problémy. Jedním z těchto problémů byl i problém rasismu. Afroameričtí vojáci totiž byli za války považováni za méněcenné a často byli využíváni především k podřadným úkolům.

To, že podřadnost těchto vojáků je jen nesmyslným předsudkem, se v roce 1941 pokusili dokázat tak zvaní letci z Tuskegee. Jednalo se o skupinu afroamerických pilotů, kteří v následujících čtyřech letech války pod americkou vlajkou bojovali v mnoha bojových misích po celé Evropě i v severní Africe.

Poznáte ve filmu známá místa?

Označení Red Tails souviselo s červenou barvou zadní části jejich letounů. Natočení filmu bylo pro režiséra George Lucase splněným snem, na jehož realizaci pracoval dlouhé roky. Některé filmové scény se natáčely v Čechách. Pozorný divák si tak před náletem na letiště, které se nachází údajně v Itálii, nemůže nevšimnout hradu Karlštejn. Z dalších míst uveďme například Milovice.

Když se Německo a Británie střetly nad kanálem La Manche

Bitva o Británii patří mezi největší a nejdůležitější bojové akce druhé světové války. Kruté letecké boje mezi Británii a Německem se odehrávaly v létě roku 1940, kdy se nacistická armáda pokoušela o invazi do Velké Británie.

I když byla německá Luftwaffe vedená maršálem Göringem mnohem početnější, díky své statečnosti a odvaze bitva nakonec skončila ve prospěch britské RAF neboli Royal Air Force. Tato bitva je historiky považována za první velký neúspěch Německa ve druhé světové válce. Zároveň šlo o první velké válečné střetnutí, při kterém se bojovalo výhradně ve vzduchu.

foto: 20th Century Fox

Film jako pocta všem britským a spojeneckým pilotům

Film režiséra Guye Hamiltona se snaží o objektivní zachycení tohoto historicky významného okamžiku. Kromě celkového pohledu na celou několik týdnů trvající bitvu nabízí i zachycení několika individuálních osudů přímých účastníků tohoto bojového konfliktu. Na autentičnosti filmu dodává i skutečnost, že jako konzultanti při natáčení snímku působili skuteční piloti, kteří se oné bitvy přímo zúčastnili.

I po více než padesáti letech, které od vzniku filmu uplynuly, vás film překvapí úžasnými leteckými záběry a působivými souboji. Pokud se tedy toužíte na chvilku z pohodlí svého domova stát bojovými piloty, Bitva o Británii i Stíhači Red Tails vám to umožní. Každý ze snímků samozřejmě trošku jiným způsobem.

Zdroje: imdb.com, history.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu