Bílý tygr: Realističtější verze Milionáře z chatrče, která zachycuje skutečnou moderní Indii

Když se řekne indický film, ještě před několika málo lety by většině lidí téměř nic nevybavilo. Pak se ale objevil snímek Milionář z chatrče, díky kterému západní svět, dá se říci, tuto civilizaci znovuobjevil. V lednu letošního roku měl na Netflixu premiéru další pozoruhodný snímek, za kterým tentokrát stojí pouze indičtí tvůrci. Jeho název zní Bílý tygr. Pojďme si ho představit trochu blíže.

Boj s vlastním osudem

Hlavní postavou filmu je inteligentní mladík Balram. Pochází z chudé rodiny, ale touží po tom, stát se v životě úspěšným a bohatým. Vidí, že má mnohem větší potenciál, než většina lidí ve vesnici, kde žije, schází mu ale příležitost. Název filmu je odkazem na bájnou legendu o bílém tygrovi, se kterým má Balram hodně společného. Rodí se jen jednou za generaci, musí si počkat na svou příležitost, ale když přijde, tak ji chytí a nepustí.

Umění využít příležitost, která se vám naskytne

Z tohoto důvodu se Balram rozhodne, že začne pracovat jako řidič pro jednu bohatou indickou rodinu, která vlastní půdu ve vesnici, kde žije. Tato rodina je známá tím, že od obyvatel vybírá vysoké daně, právě díky nim získala své bohatství. Balram v zaměstnání vidí šanci, jak proniknut do lepší společnosti, získat kontakty a přiučit se některým věcem, které by mohl využít pro splnění svého snu. Díky povolání sice na jednu stranu opravdu pronikne do zcela jiného světa, ale na druhou stranu si musí nechat líbit ponižování ze strany svých pánů. Mimochodem herecký výkon Adarshe Gourava v hlavní roli si zaslouží velké uznání.

Podaří se mu splnit si svůj sen?

Jednou z věcí, která diváky zcela jistě zaujme a která je ve filmu velmi dobře zachycena, je rozdíl mezi životní úrovní nižších a vyšších indických kast. Většina západní společnosti zná totiž pouze tu chudší tvář Indie, která ale zdaleka není jedinou, která v této zemi existuje. Jedním z dalších témat je i upadající role tradičního náboženství v indické společnosti, ze kterého se stal jen prázdný pojem. Pozitivem filmu je i realističnost hlavního hrdiny, který není tím klasickým bezchybným kladným hrdinou od začátku až do konce. Naopak v průběhu děje udělá mnoho chyb a zároveň se ne vždy chová zcela čestně a správně. To mu dodává na autentičnosti. I přesto tak trochu divák očekává typický pohádkový konec. O to víc je pak závěrem filmu překvapen. Proč? To už si musíte zjistit sami.

Zdroj: theguardian.com, npr.org, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu