Bílý lotos: Nahlédněte pod masku zdánlivě dokonalého dovolenkového rezortu, jeho hostů i věčně usměvavých zaměstnanců

Nový šestidílný seriál na HBO GO s nádechem satiry, tajemna i dramatu, který vás přenese do atmosféry havajského ráje, vytvořil, napsal i režíroval Mike White. Na první pohled dokonalý luxusní rezort s dokonalými zaměstnanci i hosty, ale ve skutečnosti není zdaleka tak perfektní, jak se při letmém pohledu zvnějšku zdá.

Na první pohled ráj…

Bílý lotos je luxusní resort nacházející se ve skutečném ráji na zemi, na ostrově Maui v Havajském souostroví. Resort vede přátelský Armond, který nové hosty vítá s širokým úsměvem na tváři, ale svým zaměstnancům šeptá: „Usmívejte se a pozdravte, jako by vám na nich záleželo.“ Incipit, který nás okamžitě upozorňuje na směr, kterým se bude seriál ubírat. Hosty resortu tvoří novomanželský pár Shane a Rachel, rozmazlený, arogantní syn developera a nejistá novinářka na volné noze, která brzy zjistí, že svého manžela vůbec nezná; dysfunkční rodina v čele s vrcholovou manažerkou Nicole Mossbacherovou, která neustále komanduje své děti Olivii a Quinna i svého manžela Marka. Na dovolené je s nimi také Paula, Oliviina „nejlepší kamarádka“, a nakonec Tanya McQuoidová, svérázná žena truchlící po nedávné smrti své matky.

… každá z postav má své ale tajemství i problémy, které skrývá

Minisérie je velmi dobře napsaná kousavá satira, která ironicky odhaluje pokrytectví, které je typické pro většinu moderní společnosti, která se na oko zabývá takovými velkými tématy, jako jsou občanská práva, sociální problémy, rasismus či sexuální diskriminace. Jako Olivia a Paula, které sice u bazénu čtou Nietzscheho a Freuda, cynicky kritizují všechny kolem, přemýšlejí o problémech menšin, ale zároveň užívají různé psychotropní látky a šikanují Quinna. Jsou tak odcizené a odtržené od reality, že je to pro ně jediný způsob, jak mohou pocítit vzrušení a zábavu. Nebo jako Nicole Mossbacherová, která z pozice vysoce postavené kariéristky, zdánlivě dokonalé manželky a matky, citlivé a pozorné ke své rodině, nevnímá nebo se nestará o prázdnotu, v níž se utápějí její děti i manžel.

Groteskní atmosféra, která neustále obklopuje události hlavních hrdinů, či závěrečné ponaučení, štiplavé a dokonale koherentní s cestou, kterou se hlavní hrdinové vydali, se samozřejmě nemusí líbit úplně každému, ale seriál za zhlédnutí rozhodně stojí.

Zdroj: hbogo.cz, serialminds.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu