Atypický: 3 důvody, proč se dívat na seriál o jedné „atypické“ rodině

Co vlastně znamená být normální? Seriál Atypický, jehož hlavní postavou je osmnáctiletý autista Sam Gardner a jehož čtvrtou sérii můžete od července sledovat na Netflixu, na tuto otázku odpovídá jasně. Normálnost se přeceňuje, což je mimochodem i slogan, který se nacházel na plakátu k první sérii seriálu. Kromě Sama tvoří rodinu Gardnerových jeho matka Elsa, otec Doug a mladší sestra Casey.

O autismu bez stereotypů

Není to poprvé, co se téma autismu objevuje v televizním seriálu. Seriál Atypický je ale výjimečný tím, že toto téma posouvá na další úroveň. Vypráví totiž o životě hlavního hrdiny prostřednictvím malých i velkých problémů každodenního života. Samova porucha zároveň není prezentována jako „postižení“, ale jako stav, způsob bytí, se kterým žijeme, i když ne zcela bez obtíží. Jedním ze záměrů scénáristů bylo vysvětlit divákům, kteří o autismu mají jen obecné představy, co to skutečně znamená žít s poruchou autistického spektra.

Poetické i vtipné

Scénář je obecně jednou ze silných stránek seriálu. Monology hlavní postavy, kterými jednotlivé epizody často začínají, jsou vždy velmi originální. Četné metafory, často převzaté ze světa tučňáků, které má Sam rád, jimiž je popisován svět Gardnerových, se mísí s vtipnými hláškami, díky nimž je hlavní hrdina bizarní, ale zároveň velmi zábavný. Zprostředkovat důležité a choulostivé poselství bez přehnané dramatičnosti je vždy obtížný úkol. Seriálu Atypický se to ale daří velmi dobře.

Skvělý Keir Gilchrist

Hrát člověka s poruchou autistického spektra není jednoduché. Mladý Keir Gilchrist, který hraje Sama, ale podává naprosto skvělý výkon. Herec se dokázal se svou postavou dokonale ztotožnit. V jednom ze svých rozhovorů řekl, že v přípravě na roli mu velmi pomohla kniha Davida Finche Omluvy, které zařveš, se nepočítají aneb Deník manžela s aspergerem.

Zdroj: cinematographe.it, variety.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu