Atlas mraků: Film s nevšedním názvem a mnoha skvělými herci je pravdivější, než se na první pohled zdá

Film, který je inspirovaný slavným stejnojmenným románem Davida Mitchella, budí i po téměř deseti letech od svého vzniku stále spoustu otázek. Na diváka klade nemalé nároky, které vás ale dovedou k jedinečnému filmovému zážitku. Nemalý podíl na něm mají i věhlasní herci v hlavních rolích, Tom Hanks, Hugo Weaving, Hugh Grant, Susan Sarandon a Halle Berry. Mimochodem tvůrci filmu dali drobnou roli i spisovateli Davidu Mitchellovi.

Sofistikována kompozice

Film je tvořen šesti příběhy, které se odehrávají v různých časových dobách, přibližně od poloviny 19. století přes současnost až po budoucnost, na různých místech. Tyto příběhy pak proti sobě kladou zajímavé paralely, nad jejichž pravdivostí divák následně žasne. Díky filmu si totiž uvědomíte podobnost, kterou často vidět nechcete, například mezi tichomořskými otroky v 19. století a „dělnickými otroky“ v moderních továrnách. Navíc na diváka působí i směs nejrůznějších efektů, stylů, barev a hudby. Původní počet trikových záběrů se v průběhu dokončování filmu v porovnání s původním odhadem zdvojnásobil.

Film je i jedinečnou směsicí žánrů, najdeme v něm totiž zběsilé honičky, romantiku, intelektuální hry i přírodní krásy. Prostřednictvím filmu si tak divák nenásilně uvědomí propojenost všeho se vším, že vše v našem lidském životě i v životě lidstva jako celku má svou příčinu, smysl i následek.

Neobvyklá výzva pro všechny herce

Natáčení bylo velkým zážitkem i pro samotné herce. Většina z nich si totiž ve filmu zahrála hned několik naprosto různorodých postav. Tom Hanks, Hugo Weaving, Hugh Grant a Halle Berry tak každý ztvárnili hned šest rolí. Mimochodem někteří herci si dokonce zahráli v průběhu děje rovněž postavy opačného pohlaví či jiné barvy pleti. Nedá vám spát neobvyklý metaforický název? Byl údajně inspirován stejnojmennou skladbou japonského skladatele Toshiho Ichiyanagiho.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu