Armáda mrtvých aneb jak provést loupež v zombiemi obsazeném LA

Režisér a scénárista Zack Snyder je známý především díky snímkům jako je Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti nebo Liga spravedlnosti. Nyní se ve svém nejnovějším filmu takzvaně vrátil ke svým kořenům. Tématem totiž navázal na svůj debut, kterým byl akční horor Úsvit mrtvých.

Zajímavá zápletka

Zápletka filmu Armáda mrtvých se odvíjí od náhodné události, při níž zombie unikne z obrněného konvoje a nakonec nakazí celé Las Vegas. Z hlavního města Nevady se tak stalo město zombie, které vláda obklopila zdí z kovových kontejnerů. Nikdo nesmí do města vstoupit ani ho opustit. Vláda navíc rozhodla, že město do dvou dnů vybombarduje, aby zlikvidovala případné zombie, které se stále potulují mezi ruinami. Jsme však stále v Las Vegas a ve sklepě kasina je ukryto obrovské bohatství. Do hry tak vstupuje skupina žoldáků, která má za úkol proniknout do Las Vegas, vloupat se do trezoru a utéct penězi. V čele týmu stojí Scott Ward, kterého hraje americký profesionální wrestlingový zápasník Dave Bautista.

Odkaz na legendy tohoto žánru i nevšední hudba

Snyder se snímku vyžívá v míchání různých filmových žánrů, akčního, válečného, westernového a samozřejmě především loupežného filmu, to vše je navíc zřetelně zasazené do apokalyptického kontextu. Přijít s něčím pronikavým a originálním v kontextu zombie-filmů, jednoho z nejoblíbenějších subžánrů v různých obdobích kinematografie, je prakticky nemožné. Ti, kdo se o tento žánr pokoušejí, včetně Snydera, se jen těžko stávají inovátory.

Armáda mrtvých je tak plná citací (od Planety opic přes Útěk z New Yorku až po Duchy Marsu) i několika skrytých poct, jako je například červený šátek jedné z postav, který připomíná ten, který nosil Vasquez ve Vetřelcích. Zajímavá, ale zároveň trochu rozporuplná je i hudba snímku. Soundtrack, na němž se objevují známé písně jako Zombie od The Cranberries, Did You Really Want to Hurt Me od Culture Club nebo Bad Moon Rising od Thea Gilmora, se totiž často snaží mluvit sám za sebe, aniž by adekvátně rozvíjel scénář filmu.

Zdroj: netflix.com, bestmovie.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu