Anglický pacient: Silný příběh o pohnutém životě a čisté lásce, který získal devět Oscarů

Snímek Anglický pacient se vrací do vzpomínek a hledá odpovědi na otázky, na které nedokáže odpovědět. Tato poetická, sugestivní filmová verze slavného románu Michaela Ondaatjeho krouží po vrstvách tajemství, dokud nejsou všechny hádanky příběhu vyřešeny a nezůstane jen velká rána osudové lásky. Je to ten typ filmu, který můžete vidět mnohokrát a vždy v něm najdete něco nového.

Sofistikovaný způsob natočení filmu umocňuje zážitek

Film začíná letem předválečného dvouplošníku nad pouští, v jehož otevřeném kokpitu jsou dva cestující. Celý zbytek příběhu je pak vlastně prologem a epilogem k důvodům tohoto letu. Je vyprávěn s rozmachem a vizuální bohatostí, s pozorností věnovanou útržkům vzpomínek, které vyvolávají pocity ještě dříve, než pochopíme, co znamenají.

Mozaika působivých lidských příběhů

„Současný“ děj se odehrává v Itálii v posledních dnech druhé světové války. Těžce popálený muž neboli titulní „anglický pacient“, je součástí nemocničního konvoje. Když je mu příliš zle na to, aby mohl být převezen, nabídne mu zdravotní sestra Hana, v podání Juliette Binoche, že zůstane a bude o něj pečovat v ruinách starého kláštera. Zde zřídí provizorní nemocnici a brzy se k ní připojí dva odborníci na likvidaci bomb a tajemný návštěvník jménem Caravaggio.

Pacientova kůže je silně popálená a jeho tvář je jako maska. Na nic si nepamatuje. Hana o něj něžně pečuje, snad proto, že jí připomíná jiné muže, které milovala a ztratila během války. Hanu zároveň přitahuje jeden z pyrotechniků, pohledný, veselý sikhský důstojník Kip. Když ale sleduje, jak nasazuje život při zneškodňování nášlapných min, obává se, že ho její prokletí odsoudí k záhubě, pokud se do sebe zamilují, zemře. Mezitím se pacientovi začnou v záblescích detailů vracet vzpomínky, které podněcuje kniha nalezená u jeho ohořelého těla, starý v kůži vázaný svazek Hérodotových dějin s kresbami, poznámkami a básněmi vlepenými nebo složenými uvnitř.

Kdo je „Anglický pacient“?

Na základě nich divák muže a jeho život blíže poznává. Co se dozvídáme?  Za prvé, není to Angličan. Je to maďarský hrabě jménem Laszlo de Almasy, který byl před válkou v Egyptě přidělen ke Královské zeměpisné společnosti jako pilot, který létal nad pouští a vytvářel mapy, jež mohly být použity pro jejich výzkum. Což ale nebyla tak úplně pravda, ve skutečnosti šlo o mapy, které by mohly být použity anglickými vojáky v případě války.

V horečném společenském životě Káhiry, kde si všichni uvědomují, že se blíží válka, se Almasy na plese setkává s krásnou Katharine Cliftonovou, kterou hraje Kristin Scott Thomasová, a jejím manželem Geoffrey v podání Colina Firtha. Navzdory okolnostem se do sebe Almasy a Katharine zamilují. Když se ocitnou v poušti jako součást jedné výpravy a Geoffrey odvolán, jejich láska propuká naplno. Jsou to tito dva lidé, kteří byli v letadle v prvním záběru. Za jakých podmínek byl tento let uskutečněn, však zůstává až do závěrečných scén filmu záhadou, stejně jako spousta dalších věcí, které se točí kolem Caravaggia.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com, miramax.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu