Angelika, markýza andělů: Autorka knižní předlohy tyto filmy neměla ráda, diváci byli nadšení

Snímek je prvním dílem slavné romantické pětidílné ságy, která sleduje osudy krásné Angeliky a jejího muže hraběte de Peyrac. Od nenávisti se dostali k lásce, která musela překonat řadu překážet a filmy o Angelice dodnes patří k velmi oblíbeným.

Už v tehdejším Československu zaznamenaly filmy nevídaný úspěch, a to i navzdory tomu, že s knižní předlohou neměly podle samotné autorky příliš společného.

Po Vinnetouovi další úspěch

Dnes se to v kinech a na streamovacích platformách filmy jen hemží, ale v roce 1964, kdy se první díl o Angelice natočil, tomu bylo jinak. Na každý nový zahraniční film se v Československu čekalo s velkým napětím a také trvalo, než se k nám něco opravdu dobrého dostalo. A to dokazuje i fakt, že Angelika se československým divákům ukázala až o čtyři roky později. V roce 1968 konečně vtrhla do kin a navázala na obrovský úspěch, který tehdy slavily filmy o Vinnetouovi.

Na první díl ságy o Angelice se přišlo tehdy podívat 7 308 454 diváků. A jde tak o devátý nejnavštěvovanější film v československých kinech.

Knižní předloha

Autory knižní předlohy jsou bývalí manželé Anne a Serge Golonovi. A právě Anne Golon filmy o Angelice příliš k srdci nepřirostly. V době, kdy se filmy natáčely, se chtěla spisovatelka až příliš angažovat a tvůrcům se chtěla míchat do práce. Nelíbil se jí scénář ani výběr herců. Tvůrci si však do ničeho mluvit nenechali a filmy si natočili po svém.

 Později autorka všechno vysvětlila, uvedla, že její knihy nejsou vůbec takové, jaké jsou filmy, a to především proto, že je v nich Angelika rozdílně vylíčena. Zatímco v knihách to byla chytrá a vzdělaná žena, ve filmu to tak úplně není, Angelika je spíše vykreslována jako vychytralá žena a podvodnice, která často musí využívat své krásy.

Souboj nejlepších

Legendární filmovou Angeliku bravurně ztvárnila francouzská herečka Michéle Mercier. I když to nebyla první volba tvůrců a původně si roli měla zahrát třeba bývalá manželka filmového de Peyraca, herce Roberta Hosseina, Marina Vlady. Na konkurz ale přišla například i Jane Fonda nebo Brigitte Bardot.

Michéle Mercier ale nakonec zvítězila na plné čáře a dodnes je Angelika její nejslavnější rolí. V době, kdy začala ságu natáčet, byla slavná především v Itálii a na konkurz byla donucena jít. Když měla předvádět vztek, opřela se do toho tak, že všechny konkurentky převálcovala.

Nahou mě neuvidíte

 Roli přijala, ale tvůrce donutila, aby jí do smlouvy připsali, že ji nikdo ze štábu nemůže vidět během natáčení nahou. Když pak natáčela nahou scénu, jak jde Angelika do vany, přelepila si herečka na bradavky červenou náplast a totéž udělala od pupíku až ke stehnům. Přirození pak ještě zakryla umělou hmotou.

Ve filmu Angelika vystřídala 25 kostýmů.

Zdroje: Česká televize, CSFD

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu