Anděl Páně: Štědrovečerní pohádka trhla rekord ve sledovanosti, překonat jej dokázal až druhý díl

Filmová pohádka režiséra Jiřího Stracha se natáčela primárně jako Štědrovečerní pohádka pro Českou televizi. U diváků měli ale popletený a nešikovný anděl Petronel a jeho netradiční parťák vtipálek čert Uriáš neobvyklý úspěch. Jejich putování světem smrtelníků a hledání hříšníka, kterého musí Petronel napravit, jinak skončí jako padlý anděl v pekle, baví diváky dodnes.

Jak Bohdalka litovala

V pohádce se objevuje celá řada známých tváří, jednu menší roli si měla v pohádce zahrát i Jiřina Bohdalová, avšak odmítla. Později však svého rozhodnutí litovala, a tak jí režisér Jiří Strach slíbil, že pokud dojde na pokračování pohádky, nějakou roli jí svěří. A to se v roce 2016 skutečně stalo – a legendární herečka se ve dvojce skutečně objevila.

Rekord ve sledovanosti

Jak moc se pohádka líbila, dokazuje i fakt, že v roce 2006 trhla absolutní rekord ve sledovanosti. V té době ji sledovalo celkem 2 731 000 diváků. Překonat tento rekord dokázal až Anděl Páně 2 z roku 2016. To pohádku sledovalo více než 3 miliony diváků, stala se tak nejsledovanějším a divácky nejoblíbenějším filmem roku 2016. Zároveň šlo o nejsledovanější pohádku za posledních patnáct let.

Pohádkovému režisérovi se snímek nelíbil

Výhrady k pohádce měl jeden z našich nejlepších pohádkových režisérů Zdeněk Troška. Ten si všimnul jistých nedokonalostí v ději a kritizoval Jiřího Stracha, coby věřícího katolíka, že dopustil, aby v pohádce oddával čert v kostele nebo aby si malý Ježíšek hrál v nebi s Jidášem. Zdeněk Troška byl přesvědčen, že tohle do pohádkového žánru nepatří. Diváci, jak už víme, ale byli jiného názoru – a pohádka alespoň působila veselým dojmem.

Na druhou stranu pohádka vyvolala pozdvižení i u církve. Kardinál Vlk nejprve ani nepřijal pozvání na premiéru. Na křest DVD ale nakonec dorazil a snímku dokonce požehnal.

Podle legendy

V jedné scéně si lze všimnout, že si malý Ježíšek utírá obličej do utěrky a zanechává na ní svůj otisk. To samé se stalo také dle legendy před ukřižováním Ježíše Krista. Svatá Veronika mu měla podat roušku, aby si otřel krví zbrocenou tvář. Ježíšův obličej se tak měl do roušky otisknout.

Vedle Ivana Trojana si v pohádce zahrál také jeho syn, tehdy čtyřletý Josef Trojan. 

Zdroj: csfd.cz, Česká televize

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT