Anděl Páně 2: Jaké zajímavosti provázely natáčení nejúspěšnější pohádky posledních patnácti let

Znovu spolu a znovu v průšvihu. Popletený anděl Petronel se opět nechá vyprovokovat čertem Uriášem a oba zase lítají v pěkném průšvihu. Tentokrát jim na Zem spadne jablko Poznání, které musí najít a přinést rychle zpátky. To ale nebude tak snadné – je právě svatého Mikuláše a jablíček je kolem nějak moc. Najdou to správné a přinesou ho do nebe včas?

Svatí a herci

V pohádce si lze všimnout, že herci, kteří v nebi ztvárňují svaté, mají s nimi shodná křestní jména. Tento vtip už vznikl při natáčení prvního dílu pohádky. Josef Abrhám tak hraje sv. Josefa, Veronika Žilková představuje sv. Veroniku, Martin Huba zase sv. Martina, Petr Čtvrtníček sv. Petra, Matěj Hádek sv. Matěje, Lucie Bílá sv. Lucii. Gabriela Osvaldová si zahrála archanděla Gabriela a Michal Horáček archanděla Michaela.

Dekorace a kostýmy

Rekvizitáři měli při tvorbě pohádky plné ruce práce a museli sehnat šicí stroje pocházející z 19. století. Pro film pak bylo vytvořeno třicet úplně nových dekorací a bylo využito během natáčení přes tři stovky kostýmů. Ty však nebyly úplně nové, nový kostým se šil pouze pro Bolka Polívku coby hamižného majitele krejčovské dílny.

Vyrobit se také musely dva páry speciálně upravených a odlehčených andělských křídel. Ty jsou věrnou kopií původních andělských perutí – ale upraveny musely být tak, aby se v nich Petronel v podání Ivana Trojana mohl lépe pohybovat.

Čekání na sníh

Pohádka se natáčela v zimě na přelomu roků 2015/2016. V té době ale nebyl u nás dostatek sněhu, a tak měli filmaři docela problém. Museli si sníh nejprve uměle vyrábět, na dosněžení bylo potřeba na 250 pytlů sněhu, který byl vyroben z papírové drti. Až v únoru 2016 se mohlo pokračovat v natáčení na přírodním sněhu, protože na Šumavě ho napadl dostatek.

Pohádkové nebe vzniklo ve studiích České televize, jinak se ale natáčelo v terénu. Filmaři navštívili Český Krumlov, Beřkovice a Ledeč nad Sázavou. 

Zdroj: Česká televize, CSFD

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu