Agent: Působivý seriál o nejslavnějším izraelském špiónovi s „Boratem“ v hlavní roli

Máte slabost pro nejrůznější špionážní snímky? Minisérie Agent, kterou režíroval Gideon Raff, je založena na skutečném příběhu Eliho Cohena, účetního, který se v šedesátých letech minulého století stal izraelským špionem pro Mossad v Sýrii. V hlavní roli šestidílné série, která je ke zhlédnutí na Netflixu, září Sacha Baron Cohen.

Od Borata ke špiónovi

Herce si mnozí pamatujeme jako Borata, kazašského novináře ve stejnojmenném filmu Larryho Charlese, nebo jako novináři Brüna, který se poprvé objevil v seriálu Da Ali G Show, kde vystupuje jak Borat, tak Ali G, fiktivní rapper ztělesněný stejným hercem. Jinými slovy Sashu Barona Cohena máme spojeného především s komediemi, satirou a ironií. Agent tak představuje v kariéře herce důležitý krok. Minisérie je jeho první dramatickou rolí, ale příběh zároveň v sobě ukrývá i témata, která byla v minulosti vlastně obsažena i v některých jeho komediích. Nutno říci, že herec je v interpretaci hlavního hrdiny skvělý.

Sýrie a Izrael

Agent je vlastně příběhem o dvojím životě jednoho muže, o jeho kontaktech a vztazích s politickými kruhy v Sýrii. Snímek se snaží zachytit celou spletitou strukturu a skrytý svět, který je nedílnou součástí moderních dějin této osudem zkoušené země. Politické a ekonomické intriky, problémy a tajná činnost se zároveň skvěle snoubí se soukromým životem hlavního hrdiny.

Kdo byl skutečný Eli Kohen?

Eli Kohen je v Izraeli považován za jednoho z největších národních hrdinů, kterému se pod falešnou identitou podařilo proniknout do syrských politických i vojenských špiček. Stal se dokonce poradcem ministra obrany. Měl velkou zásluhu na vítězství Izraele v tak zvané Šestidenní válce v roce 1967 proti koalici Sýrie, Egypta, Jordánska. Informace, které během svého působení v Sýrii shromáždil, byly pro izraelské vítězství stěžejní. On sám se ale vítězství nedožil, roku 1965 byl odhalen pomocí sovětského sledovacího zařízení a veřejně popraven.

Zdroj: hollywoodreporter.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu