Agent bez minulosti aneb Matt Damon se v Praze snaží poskládat mozaiku svého života

Jason Bourne, hrdina, jehož příběh je prozatím vyprávěn prostřednictvím třinácti románů, pěti filmů, jednoho televizního filmu a jedné videohry. Hlavní postavu tajného agenta ztvárnil Matt Damon. První snímek s názvem Agent bez minulosti se natáčel převáženě v České republice a hollywoodská hvězda na natáčení nemá úplně dobré vzpomínky. Proč?

Praha předstírala, že je Curych

Většina snímku Agent bez minulosti se natáčela v Praze. Lavička, na které Jason spí, se nacházela na Kampě, budova Gemeinschaft Bank je ve skutečnosti Petschkův palác. Během natáčení, které probíhalo v lednu, v Praze napadl sníh a byl poměrně chladno. Mattovi Damonovi, který musel hrát pouze ve svetru, byla taková zima, že mu v některých scénách drkotaly zuby. Tyto dialogy pak musely být předabovány v postprodukci.

11. září málem změnilo konec filmu

Teroristické útoky z 11. září 2001 měly dopad na mnoho oblastí, jednou z nich byl i zábavní průmysl. Filmy, které se v té době natáčely, jako Spider-Man či Muži v černém 2, musely být rozsáhle přepracovány a stejný osud málem potkal i Agenta bez minulosti. Po tragédii se studio Universal i producenti filmu okamžitě začali obávat, že by film mohl vyvolat představy antiamerikanismu. Byl proto natočen alternativní úvod a závěr, čímž se film v podstatě změnil v jeden obrovský flashback.

Filmy a romány se od sebe výrazně liší

Ačkoli jsou filmy hodnoceny diváky i kritikou pozitivně, nejsou zcela věrnou adaptací literární série Roberta Ludluma. Celkové pojetí, jména postav a pseudonymy jsou společné, ale tím podobnosti končí. Jedním z největších rozdílů mezi filmovou a románovou „inkarnací“ Jasona Bournea je, že Bourne je postava žijící v hlavě hlavního hrdiny Davida Webba. Zatímco filmy nabízejí poměrně zjednodušený pohled na Bournea jako na člověka, který zapomněl svou minulost, knihy ukazují několik životů, které postava prožila, a roztříštěnou osobnost, která v důsledku toho vznikla.

David Webb byl důstojník americké zahraniční služby, jehož manželka a děti byly zabity. Poté se stal známým jako Delta v polovojenské jednotce, dokud ho v ní nezradil muž jménem Jason Bourne. Poté, co se připojil k operaci Treadstone, přijal jméno tohoto muže a své mise plnil jako Jason Bourne. Později, aby nalákal jednoho zabijáka, si začne přivlastňovat zásluhy za svou práci pod pseudonymem „Kain“. Všechny tyto různé „životy“ se odehrávaly v odlišných obdobích a dodávaly různé odstíny osobnosti muže, který se zoufale snaží zjistit, kým skutečně je.

Bojový styl Kali ovlivňuje postavu

Každý aspekt Bourneovy osobnosti byl režisérem Dougem Limanem a Mattem Damonem pečlivě propracován, a to dokonce až po mentalitu, která stála za typem bojového stylu, který měl být použit. Bourne ve filmech většinou používá filipínské bojové umění Kali, které využívá pohybu a energie protivníka proti němu samému. To podle Limana silně ovlivnilo i postavu Jasona, která je vždy klidná a jedná jen v případě nutnosti, přičemž proti svým protivníkům používá přesně takové množství síly, jaké je potřeba. Matt Damon několik měsíců trénoval s Jeffem Imadou, zkušeným mistrem bojových umění a hercem, který byl hlavním koordinátorem bojových akcí ve všech třech prvních filmech série.

Zdroj: mentalfloss.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu