Adéla ještě nevečeřela: Kolik týdnů vkuse byl film promítán v kinech?

Světově uznávaný detektiv Nick Carter přijíždí do Prahy, aby vyřešil jeden ze zapeklitých případů. Dokáže přijít na kloub celému případu, kde jde o život krásné Květě? Na svých detektivních cestách celým světem nikdy nezažil českou náturu, s níž není jednoduché si poradit. To hraje do karet zločinci hraběti von Kratzmarovi.

Snímek z roku 1977 vás pobaví svým skvěle vymyšleným příběhem parodující tehdejší detektivní příběhy.

Jeden z prvních sci-fi filmů

Film byl natočený v roce 1977 pod vedením Oldřicha Lipského, který se domluvil s Jiřím Brdečkou a ztvárnil jeho námět. Ti spolu nespolupracovali poprvé, jejich Limonádový Joe byl a je stále kultovním snímkem. Adéla ještě nevečeřela je zároveň prvním snímkem, kde se mísí komediální žánr s krimi a sci-fi pojetím.

Snímek měl velký úspěch

Po uvedení filmu do kinosálů se film hrál nepřetržitě patnáct týdnů v neuvěřitelné četnosti 4x za jediný den. Vyprodané sály byly nejen v Praze, ale také v dalších větších městech. Za tyto první týdny se prodalo jen v Praze neuvěřitelných 196 tisíc lístků.

Přemýšlelo se nad obsazením hlavní role i názvem

Oldřich Lipský se svým filmařským týmem přemýšlel nad obsazením hlavní postavy příběhu i nad samotným názvem filmu. Původně se totiž měl snímek jmenovat Už mě mají! Prvním tipem na obsazení na obsazení hlavní role detektiva Nicka Cartera byl Robert Redford, dále se také uvažovalo nad Ladislavem Štaidlem, Jiřím Kodetem a Jaromírem Hanzlíkem. Nakonec však vyhrál tuto skvělou roli Michal Dočolomanský.

Herec se do role nemohl dostat

Natočit důvěryhodného světového detektiva zřejmě nebylo natolik lehké. Michal Dočolomanský se do své role dostal teprve tehdy, když mu dal scénárista přečíst pár detektivek stejného formátu, jako je jeho postava detektiva.

Natáčení probíhalo v Praze na Konopišti, a tak bylo pro herce složité i časté cestování z Bratislavy.

Zdroje: Česká televize, CSFD

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu