Vina a stud, dvě emoce, které v průběhu let rozmělní vaše svědomí na prach. Dlouhodobé duševní trápení a strach z toho, že pravda nakonec vyjde najevo, mohou poskytnout psychice zničující úder. Tři agenti izraelské tajné služby Mossad se s touto ničivou kombinací setkávají ve špionážním thrilleru z roku 2010.
V hlavní roli nacisté i Mossad
Film je adaptací izraelského filmu Ha-Hov a začíná v roce 1997 v Tel Avivu, kde dcera agentky Mossadu Rachel Singerové, kterou skvěle ztvárnila Helen Mirrenová, představuje knihu, kterou napsala o hrdinských činech své matky.
Mirrenová pak z knihy čte a film se přenese do roku 1965 ve východním Berlíně, kde mladá Singerová, kterou hraje Jessica Chastainová, stojí na stráži u Dietera Vogela. Tento nechvalně známý „chirurg z Birkenau“ po druhé světové válce unikl zajetí a nyní je gynekologem s novou identitou. Úkolem Mossadu je Vogela dopadnout a přivést zpět do Izraele, aby čelil spravedlnosti.
Byl to promyšlený plán, který ale nedopadl podle představ. Kdyby se to povedlo, film by skončil za deset minut. Aniž bychom prozrazovali příliš mnoho, Singerová a její kolegové Stephan Gold a David Peretz uzavřou dohodu, která má utajit, co se skutečně stalo.
Skvěle vystavěný příběh
Ve filmu funguje vícero dynamik. Agenti Mossadu musí uniknout odhalení ze strany východoberlínských úřadů, když se snaží uskutečnit svůj plán. Singerová musí přesvědčit ostražitého Vogela, že je pacient, a ne agent. Ve scénách, kdy ji zkoumá, když se jí vyptává, se odpudivost snoubí s napětím.
Agenti Mossadu mají své vlastní problémy. Je jasné, že Singerová a Peretz k sobě něco cítí, ale on má příliš mnoho démonů, se kterými se musí vypořádat, a Gold toho využívá. Agenti se také musí vypořádat s Vogelem, který se jako jejich vězeň ukáže být mistrem myšlenkových her a „mačká“ ta správná tlačítka, aby je vyvedl z míry.
Perfektně obsazený film se skvělou režií i hudbou
I přes drobné nedostatky je snímek napínavý a zajímavý, i když kritici si ihned všimli lehké podoby se snímkem Mnichov Stevena Spielberga, v němž se Izrael snaží pomstít zabití Izraelců na olympijských hrách v roce 1972.
Režisér John Madden, kterého proslavil snímek Zamilovaný Shakespeare, zvládl filmové machinace s přesností sobě vlastní. Mísení přítomnosti a minulosti může být ošemetné, protože má tendenci brzdit dramatický dopad, ve filmu Dluh to ale neplatí.
Scénář Matthewa Vaughna, Jane Goldmanové a Petera Straughana moudře přidává trochu humoru a romantiky, aby poskytl oddech od napětí. Vše doplňuje skvělá hudba a herecké výkony hlavních představitelů.
Zdroj: imdb.com, metacritic.com