Působivý film z roku 1980 o poměrech ve zkorumpovaných amerických věznicích byl druhým „vězeňským snímkem“ režiséra Stuarta Rosenberga. Vězni byli nuceni pracovat pro místní obchodníky a vězeňští úředníci a dozorci za to dostávali peníze. Potraviny určené pro vězně se prodávaly místním restauracím. Vězni běžně „mizeli“ nebo byli přímo zavražděni před zraky ostatních. Pak ale přišel Henry Brubaker, kterého nezapomenutelným způsobem ztvárnil Robert Redford.
I vězni mají svá práva
Brubaker se v utajení vydává do Wakefieldské věznice v Arkansasu, aby zjistil, co se tam skutečně děje. Poté, co se stane přímým svědkem zdejší korupce, zvůle a násilí, oznámí, že je novým ředitelem věznice. Přišel jako vězeň, aby poznal, jak to ve věznici chodí, a nyní je odhodlán věznici „vyčistit“ a nastolit kázeň a pořádek. Nic ovšem není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Naráží totiž na překvapivě tvrdý odpor nejen ze strany zaměstnanců věznice a místních obyvatel, kteří z korupce celé roky těžili, ale i některých samotných vězňů. Brubaker vystupuje jako jeden muž bojující proti systému. Čím cílevědoměji se snaží přijít na kloub tomu, co se ve Wakefieldu odehrávalo, tím se odpor většiny města stupňuje.
Příběh vychází z vyprávění Thomase Murtona, který napsal román o svých zkušenostech správce věznice v Arkansasu. Mnohé z toho, co je v Brubakerovi vylíčeno, se s těmito zkušenostmi shoduje, i když některé detaily byly změněny. Thomas Murton během natáčení zároveň působil jako technický poradce.
Skvělé herecké výkony
Kromě hvězdy první velikosti Roberta Redforda staví film na velmi dobrých hereckých výkonech i mnoha dalších protagonistů. David Keith odvedl výtečnou práci v roli skeptického vězně, který se nakonec stane Brubakerovým největším spojencem. Yaphet Kotto je dalším vězněm, kterého je v průběhu filmu těžké zaškatulkovat. Někdy se zdá, že přijímá změny, které Brubaker provádí, jindy se jim brání. Trvá většinu filmu, než ho odhalíme.
Jane Alexanderová mile překvapila v roli prakticky jediné ženy ve filmu. V době, kdy ženy teprve začínaly prolamovat některé společenské bariéry, které jim bránily zastávat pozice, jako je ta její, je na jednu stranu silná, ale zároveň neztrácí svou ženskost.
V Brubakerovi se objevili i dva herci, ze kterých se později staly hvězdy – Morgan Freeman a Nicolas Cage. Především Freeman, jako vězeň zavřený na samotce, odvedl ve své malé roli opravdu skvělou práci.
Redfordova premiéra
Brubaker byl první film z vězeňského prostředí, ve kterém Redford hrál. Nebyl ale poslední. V roce 2001 se herec objevil po boku Jamese Gandolfiniho ve filmu Poslední pevnost, kde hrál čtyřhvězdičkového generála, který byl poslán do vojenské věznice, kde byly podmínky v mnohém podobné jako v Brubakerovi.
Zdroj: imdb.com, metacritic.com