Anglie má na svém kontě řadu vlakových lupičů. Velká vlaková loupež byla ale jen jedna, a to ta první v roce 1855. Dokud totiž jistý Edward Pierce neukradl zásilku zlata, která byla posílána na Krym pro britskou armádu, považovalo se přepadení jedoucího vlaku za nemožné.
Velká vlaková loupež vs. První velká vlaková loupež
Pierce si tehdy odnesl asi 4 000 liber. Ve filmu Michaela Crichtona První velká vlaková loupež je jeho lup sice mnohem větší, ale jinak jeho původní román, který se stal předlohou scénáře, vychází víceméně ze skutečnosti. Při psaní a režírování filmu si však Crichton dovolil kromě faktů vložit do filmu i dávku jízlivého humoru. Snímek se rozhodl pojmenovat První velká vlaková loupež, aby si ho diváci nepletli s jiným zločinem z roku 1963, pro který se obecně vžilo označení „velká vlaková loupež“. Do češtiny je ale někdy snímek překládán pouze jako Velká vlaková loupež. V hlavních rolích se objevují Sean Connery a Donald Sutherland, které doplňuje Lesley-Anne Downová.
James Bond jako lupič
V roce 1978, kdy snímek vznikl, Connery sice ještě nebyl takovou filmovou legendou, za kterou je považován dnes, ale už od dob jeho Jamese Bonda se vědělo, že v sobě skvělým způsobem spojuje charisma, akčnost i komičnost. Conneryho bondovky z 60. a 70. let, plné na svou dobu nevídaných speciálních efektů a techniky, se sice obecně považují za thrillery, ale když se nad nimi zamyslíme více, zjistíme, že to není tak úplně pravda. Byly to stylové, svižné komedie, které byly ochuceny vzrušením, a Connery hrál Bonda jako nenápadnou komickou postavu. Možná proto George Lazenby a Roger Moore nikdy Conneryho roli Bonda zcela nezaplnili, hráli agenta 007 příliš přímočaře.
Sutherland, hrající viktoriánského kapsáře a podvodníka, je v První velké vlakové loupeži Conneryho dokonalým partnerem. Nezapomenutelné je jeho tiché hvízdání a luskání prsty, když si razí cestu k sejfu s armádními výplatními páskami. I Downová v roli Miriam působí velmi přesvědčivě. Mimochodem Sean Connery většinu nebezpečných scén ve filmu natáčel sám, bez kaskadéra.
Loupež krok za krokem
Plán loupeže, kterou sledujeme včetně dlouhých příprav, je celkem přímočarý. Trezor ve vlaku, v němž je zlato, je uzamčen čtyřmi klíči. Tyto klíče byly svěřeny do opatrování čtyřem různým lidem. Trojice tak musí tyto klíče nejprve získat, aby mohla vytvořit duplikáty. A tak je jeden postarší bankéř pronásledován na psích zápasech, jiný je přepaden v nevěstinci. Kromě detailně a realisticky zpracované loupeže je dalším z kladů filmu jeho zasazení do viktoriánského období. Kostýmy a výtvarná režie velmi přesně odpovídají skutečnosti a Crichton opepřuje dialogy postav autentickou frazeologií viktoriánského podsvětí.
Zdroj: imdd.com, theguardian.com