I ti, kteří obvykle nepatří mezi fanoušky animovaných filmů určených pro celou rodinu, museli v roce 2004 připustit, že snímek s názvem Úžasňákovi o svérázné rodině Parrových se tvůrcům prostě povedl. Film si oblíbili nejen diváci, ale dostalo se mu i slov chvály od kritiky, důkazem jsou dvě sošky Oscara. S úspěchem se setkalo i volné pokračování, které vzniklo o čtrnáct let později.
Inspirace životem režiséra i režisérem samotným
Na první pohled to tak možná nevypadá, ale příběh filmu Úžasňákovi se inspiroval skutečností. To sice neznamená, že tvůrce filmu Brad Bird má rodinu superhrdinů, ale pokud odhlédneme od superschopností a boje s padouchy, rodina Parrových působí jako skutečná rodina. Jsou na první pohled něčím víc, nejsou to jen animované postavičky. Je to pravděpodobně i proto, že Bird, režisér a scénárista v jednom, se částečně inspiroval svým vlastním životem. Do postaviček vtiskl část svých životních zkušeností nebo příběhů ze svého okolí.
Není žádným tajemstvím, že mnoho animátorů si své postavy modeluje podle skutečných lidí. Někdy je zcela zřejmé, jindy to člověk, podle kterého se postava vytvoří, netuší až do pozdějšího okamžiku. To byl případ Brada Birda. Časový plán nutný pro uvedení filmu do kin znamenal, že animátoři museli pod Birdovým vedením pracovat dlouhé hodiny téměř nonstop. Animátoři se proto rozhodli, že si svou zlost vybijí jediným způsobem, který znali. Výsledkem je, že padouch Syndrom se fyzicky velmi podobá režisérovi, nikoli herci Jasonu Lee, je téměř jeho karikaturou.
Původní název zněl Nepřemožitelní
Často se stává, že jednou z nejtěžších věcí, které s natáčením filmu souvisejí, je vymyslet zajímavý a trefný název, který by snímek vystihoval a zároveň byl přitažlivý pro diváky. A v případě Úžasňákových musel název sloužit jako jméno superhrdinské rodiny Parrových. Zajímavé však je, že to nebyli vždy Úžasňákovi neboli v originále The Incredibles. Původně se měli jmenovat The Invincibles, tedy Nepřemožitelní.
Metroville je kombinací Metropolis a Smallville ze Supermana
Úžasňákovi žijí ve fiktivním městečku s názvem Metroville. Zamysleli jste se ale někdy nad samotným názvem města? Pokud vám připadá povědomý, je to tak. Název města pochází ze dvou slavných měst, která znají fanoušci Supermana. Prvním městem je Metropolis, kde jeden z nejpopulárnějších superhrdinů všech dob často zasahuje. Než se ale Superman stal superhrdinou, byl Clark Kent a žil ve Smallville. Je pravděpodobné, že Bird chtěl svým vlastním superhrdinským filmem nějakým způsobem uctít svého oblíbeného superhrdinu. Výsledkem bylo město Metroville.
Nejdelší pauza v historii
Pokud jde o pokračování, platí obecné pravidlo, že je vhodné natočit pokračování co nejdříve, protože filmoví diváci jsou přelétaví a mají tendenci zapomínat. V tomto případě ale od uvedení prvního filmu a jeho pokračování uplynulo dlouhých čtrnáct let, což je nejdelší doba mezi původním filmem a jeho pokračováním v historii studia Pixar.
Úžasňákovi a Smrtonosná past
Filmy od Pixaru obsahují spoustu drobných odkazů, které jsou určené pro dospělé. Známý je například odkaz na snímek Smrtonosná past 3. Důvodem je skutečnost, že Samuel L. Jackson hraje v obou filmech. Ve Smrtonosné pasti 3 hrál Jackson Zeuse Carvera, majitele obchodu, který zachrání Johna McClanea v podání Bruce Willise před jednou z bomb nastražených zlým Simonem.
Ve filmu Úžasňákovi je scéna, kdy policie žádá Mražouna, aby se zastavil, která je téměř totožná s podobnou scénou ve filmu Smrtonosná past 3. Ve filmu Úžasňákovi na Mražouna míří pistolí, ale on vysvětluje, že se jen potřebuje napít vody, a pomalu se přesouvá ke kohoutku. Vodu potřebuje pro své schopnosti. Ve filmu Smrtonosná past 3 je scéna téměř stejná, až na to, že Zeus vysvětluje, že potřebuje zvednout zvonící telefon.
Zdroj: mentalfloss.com, endlessawesome.com, imdb.com